Geveze Gençlik | Yazan Gençlik

Geveze Gençlik

Selam Yazan Gençlik Okurları,

Bu yazımda hepinizin farkında olduğu bir konu hakkında bir şeyler dile getireceğim. Malumunuz günümüz bebekleri artık çok fazla bilgiye sahipler, hepsi her şeyin farkında. O kadar tatlı konuşuyorlar ki dinlerken gülme krizleri geçirebiliyorsunuz ama bazen bu konuşmalar sizi çok rahatsız edebiliyor. Özellikle lafını size doğrulttuğu zaman. Her şeyi patır patır söyleyince “sus len” diyesi geliyor insanın.

Günümüzde televizyonlar durmadan yorulmadan boş boş yayınlar yapıyorlar buda ister istemez bebekleri etkiliyor. Etkilememesi mümkün mü televizyonu açıyorsunuz bi’ sabah bir başlıyor programlar haberlere kadar. Yok evlenme programları, yok kadınca programlar insanı çileden çıkarıyor. Bizim yaş grubunun nefretle izlemediğini biliyorum. Ancak maalesef ev hanımlarının yapacak başka meşgaleleri olmadığı için bunları izliyor ve bebeklerde bu programlardan nasipleniyor. Biz bu programların kapanmasından ziyade bu programların düzelmesini istiyoruz. Orada aptalca kelimeler bulup bebeklerimizin aklını karıştıracaklarına biraz daha dikkatli olup öz, hakiki, güzel bir Türkçe ile konuşsalar yeni nesil zehir gibi olacak. Ama maalesef boş bilgilerle dolduruyoruz kafalarını. Biraz uğraşsalar okuma yazma öğrenecek ufacık bebekler. Okuyanlar var gerçi günümüzde ama çoğunluk olması gerekli.

Birde bi sorunumuz daha var, o da hazırcılık. Çocuklarımızı hazıra alıştırıyoruz, ne isterlerse yapıyoruz. Bebek ağlıyor, adam kıyamıyor “tamam sen ağlama ben şebek olurum” diyen babalar var maalesef. Baba, kendi babalığını hissettirmezse sonradan olur Şam Babası. Çocuklarımızı yapmaları gereken işleri yapmaya zorlamalıyız sonradan her şey rayına girecektir, emin olabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun gelecekte başarılı bir birey olmasını istiyorsanız kafasını boş bilgilerle doldurmak yerine doğru ve faydalı bilgilerle doldurun. Bunu yapmanın yolu ise onun yanında doğru ve faydalı şeyler hakkında konuşmak. O zaman kendisi bunu rahatlıkla algılar ve anlar. Bebeklerimizi, çocuklarımızı hazırcılıktan uzak tutmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir