Google - Cahit Arf Logosu | Yazan Gençlik

Google – Cahit Arf Logosu

Dünyaca ünlü arama motoru Google, ”Türk Einstein” olarak adlandırılan ünlü matematikçi Ord. Prof. Dr. Cahit Arf’ın 100. doğum yıl dönümünde özel tasarım kullandı.

Google’ın Türkiye sayfası ”www.google.com.tr” adresine girenler, Cahit Arf’ın doğum yıl dönümü nedeniyle hazırlanan özel tasarımlı logoyla karşılaştı.

Logonun üzerine tıklandığında ise Cahit Arf arama sonuçlarına ulaşılıyor.

Türkiye’yi dünyaya tanıtan ünlü matematikçi Cahit Arf, ”Arf Teoremi”nin babası, ”Türk Einstein” olarak da adlandırılıyor.

Ünlü matematikçi Cahit Arf’ın ilk çalışması, 1939 yılında Almanya’nın ünlü bir matematik dergisi olan Crelle Journal’da yayınlandı.

Arf, çözülebilen cebirsel denklemlerin bir listesini yapmak amacıyla Göttingen’de ünlü matematikçi Hasse’nin doktora öğrencisi oldu.

Hasse’nin önerisiyle özel hallerle ilgili problemini çözdü. Arf, bu çalışmasıyla sayılar teorisinde çok özel bir yeri olan lokal cisimlerde dallanma teorisine çok önemli yapısal bir katkıda bulundu.

Burada bulduğu sonuçlardan bir bölümü dünya matematik literatüründe, ”Hasse-Arf Teoremi” olarak adlandırıldı.

1910 yılında Selanik’te doğan Arf, 26 Aralık 1997 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti.

Sabah Gazetesi


Sabah Gazetesi’nin bu haberinde bir eksik var onu sizinle paylaşmak istiyorum. Google bu logoyu sadece Türkiye sayfasına değil ana sayfasınada koymuştur. www.google.com adresine girip “Google.com in English” linkine tıklayarak bunu deneyebilirsiniz.  Google’nin Ünlü Ord.Prof. Dr. Cahit ARF’a gösterdiği bu ilgiye karşılıksız kalmıyor sitemizde günü sistesi ilan ediyoruz 🙂 Google Amca Çok Yaşa

2 yorum yapılmış

  1. googleden beklenmeyen hareket. Atatürk’ün doğum ve ölüm günlerinde bile bu kadar etkili bir logo yapmamıştı. Hatta yaptımı hatırlamıyorum bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir