Görsün Kaynana Yemeği | Yazan Gençlik

Görsün Kaynana Yemeği

Bekarlar için çok tuhaf ama birden aklıma gelen bir yemek tarifi paylaşıyorum, denemekte fayda var 🙂

 

 

 

 

Malzemeler:
1 sivri biber
1 domates
1 dilim ekmek (siyah ekmek uygundur)
1 dilim peynir
1 mantar (champignon)
1 biber salçası
2 yumurta
1 kaşık margarin (yağ)
tuz ve kara biber

 

Hazırlanışı:
İlk önce tavaya yarım kaşık (yemke kaşığı) büyüklüğünde yağ atıp erittiriyoruz, bu arada yan tarafta sivri biberi ortadan yarımlıyoruz ve küçük parçacıklar haline getiriyoruz, aynı şekilde mantarı ve domatesi yapıyoruz.
Tava’ya baktığımızda o arada yağ erimiş oluyor öncelikle biber salçasını katıyoruz bıraz haşır-neşir olduktan sonra bütün elimizdeki sebzeleri dolduruyoruz bi güzel karıştırıyoruz. Mantarların rengi kırmızımsı bir hal aldıktan sonra yumurtanın birtanesini katıyoruz bir güzel karıştırıyoruz.
Bütün malzemelerimiz bir arada piştikten sonra düz bir tabak alıp yarımı kadar dolduruyoruz. Gelelim ikinci bölüme…
İkinci bölümde tava’nın üzerine kalan yarım kaşık yağı ekliyoruz, o eriyene kadar kenarda ekmeklerimizi düz dilimler haline getiriyoruz ve küçük parçalar haline getiriyoruz. ve sonra tavaya katıyoruz bıraz oraya-buraya iterek yağların tam ekmekleri kaplamayacak şekilde hazırlıyoruz. 1 dilim beyaz peyniri alıyoruz yapabildiğimiz kadar küçük parçalara haline getiriyoruz ve tavaya katıyoruz. iyice karıştırın.  ve ikinci yumurtamızı alıyoruz beyazı ve sarısını ayırıyoruz. önce bi beyazını katıyoruz güzelce karıştırıyoruz. hepsi birgüzel birbirine nakşedildikten sonra tavanın yarısına koyuyoruz. sonra tavaya yumurtanın sarısını atıyoruz kaldıysa önceden margarin atalım. onuda bırazcık pişiriyoruz hiç bozmadan. ve tabağın tam ortasına koyarsanız güzel şekil olur, resimde kenarına koyduydum.

Afiyet olsun

Yorumum: 1. bölüm pek iyi olmadı gibi fakat 2. bölüm çok hoşuma gitti, saat gece 1 de mutfağa girdiğimde birden aklıma geldi yaptım, yemek yaparken birden ismi “GörsünKaynana” olsun dedim ve ben yaptım oldu 🙂

Teşekkürler

Lokman Albostan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir