göz tansiyonu nedir, göz tansiyonu belirtileri, göz tansiyonu tedavisi, göz tansiyonu kimlerde görülür | Yazan Gençlik

Göz Tansiyonu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Göz ve baş ağrıları şikayetleri ile doktora gidildikten sonra göz tansiyonuna sahip olduğunuz görülebilir. Göz tansiyonu nedir ve göz tansiyonu nasıl tedavi edilir konularda bilgi almak için bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

goz-damlasi

Göz tansiyonu nedir?

Göz tansiyonu, göz içerisinde göz sıvısının dolanmasını sağlayan damarlarda meydana gelen tıkanıklık sonucu göz çevresinde oluşan basınçtır. Bu basıncın şiddetleri değişiklik gösterebilmektedir. Her insanın yapısı farklı olduğu için dayanıklılık seviyeleride de değişiklikler oluşmaktadır. Göz tansiyonunun diğer adı ise glokomdur.

Göz tansiyonu kimlerde görülür?

Göz tansiyonu genel olarak 40 yaş üzeri kişilerde daha çok görülmektedir. Aynı zamanda aile içerisinde göz tansiyonuna sahip olan kişi varsa diğer fertlerde görülme olasılığı da artmaktadır. Şeker ve guatr hastası olan kişilerde de glokom hastalığının gelişme ihtimali artmaktadır. Bu etkenlerin yanı sıra fiziksel olarak zarara uğrayan gözlerde de tansiyonun görülmesi beklenebilmektedir.

Göz tansiyonu belirtileri

Zaman zaman bulanık görme, sabahları şiddetli baş ağrısı, televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi cihazlara bakarken ağrı, ışığa hassasiyet göz tansiyonu belirtileri olabilir.

Göz tansiyonu tedavisi

Göz tansiyonu tedavisi durumun ciddiyetine göre değişmektedir. Eğer kişinin göz tansiyonu seviyesi düşükse ilaçlarla tedavi süreci başlayabilir. Net bir tedavisi olmadığı için erken tespit çok önemlidir. Bunun için belirli zamanlarda göz muayenesi olmak önemli hale gelmektedir. İleri seviyelerde görülen göz tansiyonların cerrahi müdahale ile tıkanan damarların açılması sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir