Gripten Korunmanın Yolları | Yazan Gençlik

Gripten Korunmanın Yolları

Sert kış günlerini yaşadığımız bu günlerde grip olmamız an meselesi olabilir. Alacağımız basit önlemler ile grip olmaktan kendimizi büyük ölçüde koruyabiliriz. Gripten korunmanın yolları günlük hayatta kolaylıkla uygulanabilen kurallardır.

doktor-steteskop

Gripten korunmanın yolları

  1. Bol su içmek: Bol sıvı tüketmek diğer zamanlarda da insan vücudunda bulunan bakterilerin temizlenmesi için çok önemlidir. Kış aylarında ılık su tüketmeniz gribe karşı alabileceğiniz önlemlerden biri. Aynı zamanda limonlu su içmeniz gün içerisinde ihtiyacınız olan C Vitaminini almanıza da yardımcı olur.
  2. Meyve, sebze tüketimi: Vücudumuzdaki vitaminler bizim daha sağlam bir vücuda sahip olmamızı sağlar. Bu nedenle kış meyvelerini ve sebzelerini tüketerek vitamin alımını dengelemeliyiz. Özellikle portakal, elma, havuç, mandalina gibi meyveler bizim kış aylarında en yakın arkadaşımız olmalı.
  3. Hijyen: Grip, bulaşıcı bir hastalık olduğu için havadan veya mikroba temas ile bulaşabilmektedir. Özellikle elleri sık sık yıkamak ve yüz ile fazla temas etmemek gripten korunmak için alınacak önlemler arasındadır.
  4. Bulunduğunuz yeri havalandırın: Evinizi veya ofisinizi havalandırarak temiz havanın girmesini sağlayın ve kirli havadan kurtulun.
  5. Bitki çaylarından istifade edin: Ihlamur, ada çayı gibi bir çok bitkisel çay vücudu grip ve diğer hastalıklardan korumaktadır. Kış aylarında düzenli olarak günde iki kere bitki çayı içerek destek alabilirsiniz.
  6. Sporu aksatmayın: Soğuk havalar sizi spordan geri durmanıza neden olsa da gün içerisinde 1 saatlik bir yürüyüş dahi size iyi gelecektir.

Bu basit unsurlara dikkat ederek sizlerde gripten korunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir