Günlük Tutmanın Hayatınıza Katacağı Artılar

Yaşantımızı sürdürürken bir yandan yaşadıklarımızı daha iyi kavramak ve bir yandan da ileride var olabilecek bir hatıraya sahip olmak için günlük tutulabilir. Genel olarak küçük yaşlarda günlük tutma eğilimi yüksek olmakta ve ilerleyen yaşlarda bu alışkanlık bırakılmaktadır. Birçok nedenden dolayı bu alışkanlık bırakılmış olsa da aslında devam ettirilmesi ve devam edildiğinde birçok faydasını görebileceğiniz bir olay olan günlük tutmanın faydaları kişinin gelişiminde büyük etken olmaktadır.

el-yazmasi

Yazı becerisi gelişir

Günlük tuttukça yazılarınız her zaman gelişim gösterecektir. Zaman içerisinde sanki bir roman yazarcasına günlük yaşantınızı deftere aktarabileceksiniz. Edebi yönünüzün gelişmesi sosyal hayatınızda da işinize yarayacaktır.Okuma alışkanlığını dürter

Onca yazıdan sonra kendinize ayırdığınız bir vakit yazdıklarınızı okumak büyük zevk verecektir. Özellikle uzun zaman önce yazdıklarınızı okuduğunuzda çok eğleneceksiniz. Bu sizin okumaya olan hevesinizi de artırarak başka kitapları okuma dürtünüzü artıracaktır.

Psikolojik etkisi

Günlük tutmanın faydası aynı zamanda insanın sakinleşmesine ve olayları daha iyi kavramasına yardımcı olmaktadır. Günlüklerde belirli bir zaman içerisinde yaşanılan olaylar anlatıldığı için yaşadığınız olayı kağıda döktüğünüzde düşünemediğiniz yönlerini daha kolay bir şekilde bulma imkanı size büyük fayda sağlayacaktır.

Hafızanın gelişmesi

Unutmak istemediğiniz bir şeyi not ettiğinizde çoğunlukla nota bakmadan tekrardan hatırlamak çok kolay olmaktadır. Günlükte ise bir çok olayı yazdığınız için yaşadıklarınız hafızanızda daha çok yer kaplayacak ve unutma olasılığı düşerek hafızanızda da gelişme görülebilecektir.
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>