Haberleşme: Per Nedir ? Telefon Hatları | Yazan Gençlik

Haberleşme: Per Nedir ? Telefon Hatları

Haberleşme: Per Nedir ? Telefon Hatları

Per Nedir ?
Her bir telefon hattı için bir çift tel kullanılır. Her tel çiftine per denir. Perdeki bir çift kablo birbirine sarılıdır. Bu sayede komşu kablolar arasındaki manyetik etkilenme en aza indirilir.

Per İletken Çapı Nedir ?
Telefon telinin iletken kesitinin çapı demektir. Piyasada 0.4, 0.5, 0.6 ve 0.9 mm gibi standart çaplar mevcuttur. Tesisat kurulurken 0.4 mm veya 0.5 mm tercih edilir. Kablo çapı arttıkça birim kablo uzunluğuna karşılık gelen direnç düşer. Buna karşın fiyatta bir artış söz konusudur.

Dâhili Hat
Bir santrali kendi şirket içi abonelerine bağlayan hattır. Dâhili hatlarla bir telefon makinasına ya da başka bir santralin dış hattına bağlanır.

Harici Hat
Bir santrali daha üst seviyedeki bir santrale bağlayan hattır.

Telefon Makinası

Kablolu Telefon: Evdeki prize bağlı olan bu telefon ekranlı veya ekransız olabilir. Özelliği ahizesi makinaya kablo aracılığıyla bağlıdır. Taşınılabilir değildir.
Telsiz Telefon: Kendi içinde alıcısı ve vericisi vardır. 300-400 metre içerisinde kablosuz görüşme sağlanır.
Faks: Telefon hattı üzerinden yazılı belgeleri göndermeye yarar.
Yazıcı: Harici ve dâhili santrallerde tüm yapılan görüşme trafiği kaydedilir ve istenilirse yazıcıdan dökülebilir.
Krone pensesi terminal bloğu içerisine kablo bağlantısı yapmak için kullanılır.

Telefon Kablolarının Elektriksel Özellikleri

İLETKEN ÇAPI: 0,5 mm
200 de maksimim Çevrim Direnci (ohm/çift*km) : 182.12
Minimum İzolasyon Direnci (MΩ*km) : 100
Telefon ve internet hattı için kullanılan iletkenler 0.5 mm kalınlığında bakır iletken tel kullanılmaktadır.

Bina içi tesisattan menhole giden kablolar 50mm çapında bir boru içerisine yerleştirilecek ve en az 40 cm derinliğe gömülecek. Bina çıkışından menhol uzaklığı site gibi yerlerde daha uzaksa bina girişine ekstra bir ek odası yapılır. Kaldırıma kadar 100mm’lik boru döşenir.

Telefon tesisatının topraklanması bir bakır levha veya çubuğun prizlerdeki telefon kablolarının yanında bulunan şeffaf topraklama kablosuna bağlanmasıdır.

Yıldız Dörtlü Yapısı
Çok perli kabloların temel birimi, üzeri farklı renklerle izole edilmiş 4 adet bakır iletkenin birbiriyle bükülmesinden meydana gelen yıldız dörtlüdür. Yıldız dörtlünün 3 rengi sabit 1 rengi de değişkendir. (Kablonun temel birimi, istenirse yıldız dörtlü yerine 2 adet izolenin bükülmesiyle meydana gelen per de olabilir.)

Grup
Dört tane rengin bükülmesiyle yıldız dörtlü elde edilir. 5 tane yıldız dörtlünün birleşmesiyle grup elde edilir.

Paket
50 veya 100 perden oluşan kablolara paket denir. 50’lik paketin içinde 25 yıldız dörtlü vardır. 100 perlik kablonun içerisinde ise 50 yıldız dörtlü veya 10 tane grup vardır.

Topraklama
Topraklama iletkeni; topraklanması istenilen eleman ile topraklayıcı arasındaki irtibatı sağlayan izolesiz veya çok nadir hallerde yalıtılmış olan iletkendir. Topraklama iletkeni mümkün olduğunca kısa mesafeden çekilmelidir.

Topraklayıcılar
Topraklama iletkeni ile toprak arasında kullanılan ve topraklama tesisinden gelen akımı toprağa aktaran levha çubuk şeklindeki iletken malzemedir.
Önerilen diğer yazılar:
Haberleşme Cihazları ve Şebeke Alt Yapısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir