Haberleşme: Tesisatı Bakım ve Onarımı | Yazan Gençlik

Haberleşme Tesisatı Bakım ve Onarımı

Bakımın Genelliği
Çalışan cihazlarda meydana gelebilecek bir arızanın doğuracağı sakıncalar, iş göremezlik, daha yüksek maliyetli onarım gibi sorunların engellenmesi için rutin bakım gereklidir. Taşıt, beyaz eşya, fabrikalarda çalışan makinelerin hepsi belirli sürelerde bakıma alınmak zorundadırlar. Haberleşme tesisatında bakım onarım düzeltici ve önleyici bakım olarak ikiye ayrılır. Düzeltici bakım ortaya çıkan ya da çıkabilecek arızaların en kısa sürede giderilerek sistemin tekrar çalışır hale getirilmesidir. Önleyici bakım; bu tip bakım arıza meydana gelmeden belirli ömre sahip parçaların değiştirilerek cihazın arızasız çalışabilirliğini sürdürmektir. Yapılan bakımlar cihazın performansını, ömrünü arttırır. Uzun vadede maliyetini azaltır.

Elektronik cihazları en büyük düşmanı nem ve tozdur. Cihazlar belirli sürelerde bir elektrik süpürgesiyle veya toz fırçasıyla temizlenmelidir. Bu işlem yapılırken besleme kesilmelidir.

Arıza
Bina içi haberleşme tesisatının çalışmasını aksatan ve müdahale edilerek düzeltilebilen bozuklukların tümüne arıza denir. Haberleşme tesisatında arıza telefon makinesinden sonra telefon prizi, buat, terminal kutusu, menhol, saha dolabı, santral ve tüm bunlar arasındaki iletkenlerde olur. Bu tip arızaları aramak için en büyük yardımcımız AVO metredir.

Arızanın Lokalize Edilmesi
Arızanın bulunduğu bölgenin daraltılmasıdır. Böylece hem boşa vakit harcanmamış olur hem de muhtemel arıza meydana getirebilecek elemanların değiştirilmesi kolaylaşır. Arıza bulmak için ikinci bir cihaz test telefonudur.

Ölçme
Bina içi haberleşme tesisatında kullanılan kabloların ve diğer cihazların kullanılmadan önce ve çalışırken yapılan kontrollerine ve çalışmakta olan bir tesisatta meydana gelen arızaların bulunması için yapılan işlemlerin tümüne ölçme denir.

Telefon Hattı Parametreleri
Telefon hattı boşta ölçüldüğünde, yani telefon prizindeki gerilim ölçüldüğünde(telefon ahizesi kapalı iken) yaklaşık 48 volt DA gerilim görülür.
Ahize açıldığında ölçülen gerilim yaklaşık 8 volt DA gerilimdir. “Çevir Sesi” işareti DA gerilim üzerinde yaklaşık sinüsoidal 440 Hz frekanslı bir AA bileşendir.
Telefon açıkken telefon hattına gösterdiği empedans 600 ohm dur. Zil sinyali 60-80 volt AA gerilimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir