Vatandaşın Üzerine Mobil Hat Açıyorlar | Yazan Gençlik

Habersiz Vatandaşın Adına Mobil Hat Açıyorlar

Yapılan incelemelere göre vatandaşın izni ve haberi olmadan üzerine mobil telefon hattı açılıyor. Bir vatandaşın üzerine haberi olmaksızın 256 adet dahi GSM hattı açıldığı incelemelerde ortaya çıktı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı, bu konuda AA muhabirine yaptığı açıklamalarda hem mobil hat sorgulama sisteminden bahsetti hem de vatandaşların bu konu ile ilgili ne yapabilecekleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

sim-kart

Vatandaşlarımızın mobil hat sorgulama hizmetini kullanarak bugüne kadar 15 milyondan fazla sorgulama yapmışlar. BTK Başkanı Tayfun Acarer bir vatandaşın da üzerine kayıtlı hatları sorgulama hizmetini kullanarak üzerine haberi olmadan 256 hat kaydedildiğini öğrendiğini söyledi.

E- Devletten Sorgulama Yapılabiliyor

Hat sorgulama kapsamında BTK tüketicileri korumaya yönelik düzenlemeler ve uygulamalar yapıyor. Bu bağlamda BTK web sitesi üzerinden mobil hat sorgulaması yapılabiliyordu. Acarer BTK internet sitesindeki sorgulama sisteminin e – devlet ortamına taşındığın haberini de verdi. Artık üzerinize kayıtlı olan mobil hatları e-devlet üzerinden anında öğrenebileceğiz. Mobil hat aboneliği olmayan vatandaşlar da bu sistemi kullanabilir ve adına kayıtlı hat olup olmadığını öğrenebilir. Ayrıca sorgulama hizmetinin e-devlet ortamına taşınması ile başka kişiler sizin üzerinize bir mobil hat kaydı olup olmadığını öğrenemez.

E – Devlet Mobil Hat Sorgulama Nasıl Yapılır ? :
https://www.yazangenclik.com/nedir-nasil-yapilir/e-devlet-mobil-hat-sorgulama-nasil-yapilir-10500

Adına İzinsiz Mobil Hat Kaydı Yapılanlar Ne Yapacak ?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Acarer, adına izinsiz GSM hattı kaydı yapılan kişinin ne yapması gerektiği ile ilgili bilgilendirmede de bulundu. Mobil hat sorgulama sistemini kullanıp şahsına habersiz, izinsiz hat kaydı yapıldığını öğrenen GSM operatörü aboneleri GSM şirketleri ile irtibata geçerek bu mobil hatları ücretsiz olarak kapattıra bilecekler.

Türkiye’de kayıtlı mobil telefon hattı aboneliğinin 72 milyona olduğunu göz önünde bulundurursak. Üzerine 256 hat açılan vatandaş gibi üzerine izni olmadan mobil hat bir çok vatandaşın olabileceği de yüksek bir olasılık gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir