Hac'da İzdiham: 717 Ölü - İlk Görüntüler | Yazan Gençlik

Hac’da İzdiham: 717 Ölü 800 Yaralı

Suudi Arabistan’ın Mina kentinde çıkan izdihamda en az 717 kişi hayatını kaybetti. Suudi Arabistan sivil savunma ekiplerinin verdiği bilgiye göre, izdihamda 800’den fazla kişi de yaralandı.

Mina İzdihamından İlk Görüntüler

700’den fazla hacının öldüğü faciayla ilgili ilk görüntüler de ortaya çıkıyor. Görüntülerden, hacıların izdiham nedeniyle ezilerek öldüğü anlaşılıyor…

https://youtu.be/lK1UaWbpbcU

İzdiham hacıların şeytan taşlamak için bulundukları Mina ketinde gerçekleşti. Din adamlarına göre hac ibadetinin vaciplerinden olan ve halk dilinde şeytan taşlama olarak bilinen remy-i cimâr sonrasında Mekke’ye dönmek isteyen hacıların izdihama neden olduğu belirtildi. Mina’daki izdihamın hacıların 3. kattaki şeytan taşlama alanından zemin kata inip Mekke’ye giden ana çıkışa ulaşmak istediği sırada yürüyen merdivenlerde meydana geldiği belirtiliyor.

Bölgeden gelen bilgilere göre olayla ilgili kriz masası oluşturulmuş durumda. Diyanet İşleri en son yaptığı açıklamada 18 Türk hacıya ulaşılamadığını bildirmişti. Ama ajanslardan gelen son bilgilere göre şu an 4 Türk hacıya ulaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, facia ile ilgili  ‘ Derin bir teessür içindeyim ‘ şeklinde açıklamada bulundu. Başbakan ise Twitter hesabından taziye mesajları yayınladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise olayla ilgili “ facia değil katliam ” yorumunu yaptı.

Suudi sivil savunma ekipleri çalışmalarına devam ediyor. Şu an için 717 can kaybı ve 805 de yaralı olduğu biliniyor.  Ama halen ölü sayısının artışı konusundaki endişe bitmiş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir