Halep'te Tahliyeler Sürüyor | Yazan Gençlik

Halep’te Tahliyeler Sürüyor

Yıllarca sürek Suriye savaşı son günlerde Halep’te yaşanan büyük acılar ile devam ediyor. Halep halkı son bir aydır büyük bir katliama tanık olmakla birlikte abluka altında olan bölgede büyük dramlar yaşanmakta. Türkiye tarafından uzun süredir yapılan görüşmeler ise şuanda meyvesini vermeye başlıyor. Tahliye sürecinin başlamasının ardından şuanda insanların güvenli bölgeye tahliyesi de hız kazanmış durumda.
halep-tahliye

Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamalarda tahliye edilen kişi sayısı açıklandı. Bu gece 4500 kişinin daha tahliye edildiğini açıklayan Çavuşoğlu, bugüne kadar toplamda 12000 kişinin tahliyesinin yapıldığı kaydedildi. Bugün ise tahliye sürecinin daha da hızlanması ve 20.000 kişinin tahliye edilmesi planlanmakta.

Bugün gelişen bir diğer önemli gelişme ise Türkiye, Rusya ve İran’ın Halep konulu görüşmeleri. 3 ülkenin dış işleri bakanları bir araya gelerek Halep sorunu üzerinde görüşmeler yapmakta.

Edinilen bilgiler tahliye için ateşkesin sağlandığı yönünde olsa da zaman zaman ateşkes Esed ve İran askerleri tarafından bozulmaktadır. Yapılan saldırılar ile tahliye süreci daha da zor duruma düşmekte. En son 800 kişinin rehin alınmasından sonra teröristler 3 adet tahliye otobüsünü yaktılar. Yapılan bu saldırıda herhangi bir ölüm gerçekleşmezken otobüsler kullanılamaz hale geldiler. Tahliye koridorunda güvenliğin hala tam olarak sağlanamaması ise tahliye sürecini daha da zora sokmakta. Şuanda farklı noktalarda kurulan çadır kentler de Halep halkı için hazırlıklar tamamlandı. Tahliyelerin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi içinse çalışmalar hala sürmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir