Pierre Loti Tepesi'ne nasıl gidilir ? | Yazan Gençlik

Pierre Loti Tepesi Neresi ? Nasıl Gidilir ?

Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi, İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunmaktadır. Tepe adını, burayı sık sık ziyaret eden ve İstanbul aşığı olan Pierre Loti isimli Fransız yazardan almaktadır. Pierre Loti’nin asıl adı Louis Marie Julien Viaud’dir. Loti Türkiye’ye ilk kez 1876 yılında gelmiş ve Eyüp sırtlarındaki bugün adını taşıdığı kahveyi de o yıllarda keşfetmiştir. Haliç’in büyüsü mü bilinmez ama Loti’yi oraya çeken bir şeyler vardır.

Pierre Loti Tepesi İstanbul’a gelen turistlerin uğrak noktalarından birisidir. Haliç’in muazzam manzarasını seyredebileceğiniz en ideal yerdir. Tepede yapılabilecek en güzel şey buranın temiz havası içerisinde Pierre Loti çay bahçesinde çayınızı veya kahvenizi yudumlarken manzaranın tadını çıkarmaktır. Ayrıca buradan sevdikleriniz için hediyelik eşyalarda alabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Eyüp Sultan Camisi’ni ve Sütlüce’de bulunan Minyatür Türkiye Parkı kısaca Miniatürk’e de uğramadıysanız en kısa zamanda ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

Pierre Loti Tepesi’ne Ulaşım

Haliç’in muhteşem manzarasına sahip bu tepeye nasıl ulaşım sağlanır diyorsanız çeşitli alternatifler mevcut. Buraya bulunduğunuz bölgeden Eyüp’e giden otobüslere binip Eyüp Sultan Camii’ne geldikten sonra Pierre Loti tabelalarını takip edip mezarlık yolundan yürüyerek ya da teleferik ile 2-3 dakikada tepeye ulaşabilirsiniz. Teleferik Eyüp Mezarlığı üzerinden geçerek Pierre Loti Tepesine ulaşıyor. Bayram günlerinde ve özel günlerde teleferik iyi bir seçim olmayabilir. Çünkü mezarlık yolundan 15 dakikada çıkabileceğiniz bu tepeye teleferiği tercih ederseniz saatlerce beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bayram tatili bayram eziyetine dönüşebilir. Ayrıca Üsküdar-Eyüp arasında seyreden yolcu gemileriyle deniz ulaşımı da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir