Hayır Demenin Sağlayacağı 5 Fayda | Yazan Gençlik

Hayır Demenin Sağlayacağı 5 Fayda

Genel olarak karşısındaki insana hayır diyemeyen insanlar bazı sıkıntıları yaşarlar. Uzun süre herkesin isteğini yerine getirirken birden kendi isteklerinizin ve sosyal yaşantınızın sorunlar içerisinde olduğunu görebilirsiniz. Hayır demenin bir kaç faydasını sizlere söylersek belki olaylara farklı açıdan bakmanızı sağlayabiliriz.

gaz-maskesi

1. Kötü niyetli insanların sizi kullanmasını engeller

Size gelen bir istek sonrasında kararınızı kimseyi kırmamak adına hemen evet olarak kullandığınızda bu bazı çevrelerce kötü amaçlı kullanılabilir. Burada hayır demenin bir kabalık olmadığını bilmeniz ve gerçekten gerektiği durumlarda hayır gardınızı kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Böylelikle sizi kimse yönlendirmeye çalışmaz.

2. Kendinize zaman ayırma fırsatını yakalarsınız

Çevrenizden size gelen istekler hiç bitmez ve bitmedikçe de kendinize daha az zaman ayırırsınız. Doğru noktalarda hayır dediğinizde göreceksiniz ki artık kendinize zaman ayırabiliyor hale gelmişsiniz.

3. Kendi istekleriniz ön plana çıkar

Başkaların hamallığını yaptıkça kendi hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gerekenler listesi bir hayli kabarıklaşacaktır. Gereksiz istekleri ortadan kaldırdığınızda artık hedeflerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

4. Stresi yönetmede daha başarılı olursunuz

İstemediğiniz kişilere katlanmak, istemediğiniz işleri yapmak, onlar evdeyken sizin çalışmanız hayatınıza artı bir stres katacaktır. Bunların hepsinden kurtulduğunuzda strese yol açan etkenler de azalacağı için daha rahat stresle başa çıkabileceksiniz.

5. Özgürlüğünüz artık elinizde

Gerektiği zaman hayır demenizin size öz güven kazandırması özgür olmanızı, kararlarınızı kendinizin vermesi artık sizi başka bir insan yapacaktır.

Hayır demek, her isteği geri çevirmek değildir. Kendi kurallarınız, kendi yaşantınız, kendi inançlarınıza gelebilecek zararlara hayır demeyi öğrendiğinizde yukarıdaki faydaları sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir