Hayır'da Hayır Vardır ! | Yazan Gençlik

Hayır’da Hayır Vardır !

Aslında başlığın “Referandumda 26 maddeyi nasıl üç şıkka sığdıracağız?” olmalıydı. Çünkü bu anayasa değişikliğinde halkımız için iyi maddeler de var, kötü maddeler de…
Bu maddelerin hepsini tek tek yazamayacağım ama benim ‘Hayır’ oyu vereceğim önemli maddeleri Evet’çilerin ve Boykot’çuların önüne sunacağım. Kendilerine göre tekrar yorumlasınlar ve gözden geçirsinler kararlarını.

Taslakta Anayasa’nın 10, 20, 23, 41, 53, 69, 74, 84, 94, 125, 128, 129, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 156 ve 159. maddelerinde değişiklik; Geçici 15. maddenin yürürlükten kaldırılması ile geçici üç madde eklenmesi öngörülüyor.

AKP’ye göre Anayasa değişikliğinden sonra neler değişecek? Gerçek nedir? Daha mı demokratik bir anayasa olacak yoksa ülkemiz diktaya mı sürüklenecek?

AKP’NİN ANAYASASI

-Memura toplu sözleşme hakkı getiriliyor.

-Siyasi partilerin kapatılması zorlaştırılıyor. Siyasi yasaklar 5 yıldan 3 yıla indiriliyor.

-Askere sivil yargı yolu açılıyor.

-Anayasa Mahkemesi’nin yapısı değişiyor. Üyeler 12 yıl için seçilecek. Bir üye iki defa seçilemeyecek. Mahkeme, 19 üyeden oluşacak. 3 üye Meclis, 16 üye Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek.

-HSYK?nın yapısı değişiyor. Kurulun 21 asıl, 10 yedek üyesi olacak. 4 üye Köşk, 1 üye Anayasa Mahkemesi, 3 üye Yargıtay, 1 üye Danıştay, 7 üye adli, 3 üye idari hakim ve savcılar seçecek. HSYK’nın meslekten ihraç kararına yargı yolu açılıyor.

-Geçici 15. madde kaldırılıyor. 12 Eylül’e yargı yolu açılıyor.

 

GERÇEKLER

-Adil toplumlarda ‘Toplu Sözleşme’ hakkı zaten vardır. Türkiye’deki en büyük eksiklerden biriydi bu. Ama AKP’nin bu konuda iyi niyetli ve samimi olmadığını düşünüyorum. Memur sendikalarına ‘Evet’ dedirtmek amacıyla yapılan bir değişikliktir. Zaten demokrat memur sendikaları da bu olayın farkına vardı ve ‘Hayır’ oyu vereceklerini açıkladılar. Bir ara memurun sendikası olmaz diyen demokratlar (!) ise ‘Evet’ oyu vereceğini açıkladılar.

-Biliyorsunuz AKP, Anayasa Mahkemesi tarafından ceza yemiş sabıkalı bir partidir. Laikliği görmemezlikten gelmiş bir partidir. Tıpkı kapatılan DTP gibi tarihe karışacaktı üstelik. Ama Anayasa Mahkemesi’nin tarafsızlığı ve iyi niyeti her halinden belliydi. Bu yüzden AKP kapatılmadı. Anlaşılıyor ki AKP hala dersini almamış ve yargı bağımsızlığıyla, hukukun üstünlüğüyle uğraşıyor. Bunlar BDP’nin de yakın dostu olduğu için parti kapatmayı kaldırmak ve ceza süresini de azaltmak istiyorlar. Zaten bu amacı gören her Atatürkçü, yurtsever insanlarımız referandumda ‘Hayır’ oyu verecektir. Atatürk düşmanları ise Atatürkçü yargıyı çökermek için mutlaka ‘Evet’ vereceklerdir.

-AKP’nin askeri yıpratma ve etkisizleştirme operasyonlarını, TSK da kendi belirtmişti. Askere sivil yargı yolunu açmak demek; askeri yargıya iftira atmaktır. Askeri yargı her zaman tarafsız olmuştur. Yeri geldiğinde suçu bulunan askerleri de yargılamıştır. Hiçbir zaman sivil yargı gibi iktidar tarafından ele geçirilememiştir. Şimdi bu istenmektedir. Askeri yıpratma ve ordu düşmanlığına her Atatürkçü ve yurtsever yurttaşımız ‘Hayır’ oyu vermelidir.

-Anayasa Mahkemesi, Türkiye düşmanı, bölücü ve İslamcı tüm partilerin başına bela olmuştur. AKP de bu Atatürkçü mahkemeden çok çekti. Şimdi onlar intikam almaya çalışacak. Mesleğinde başarılı olanların iki kere seçilmesine bile müdahale edecek. Üç üyeyi TBMM seçecek, yani çoğunlukta olan parti istediği kişiyi adına demokrasi diyerek seçebilecek. Bu faşizmdir. On altı üyenin de tek kişi tarafından seçilmesi diktatörlüktür. Bu saçmalığa son vermek için, Türkiye’de yargıyı ve hukuku yaşatmak için ‘Hayır’ diyelim.

-HSYK, cesur ve Atatürkçü duruşunu sürdürmeye devam edecektir. Ama AKP bunu tıpkı Anayasa Mahkemesi’ne yapacağı gibi önlemeye çalışacak. Eğer oylarınız ‘Hayır’ olursa hem halkımıza hem de onları ABD’den yönetenlere rezil olacaklardır.

-Zaten geçici 15.maddenin değiştirilmesi ve daha demokratik bir yasa olması için CHP önerge verdi ama ilgilenen olmadı. Zaten geçici 15.madde ne darbeyi engeller ne de teşvik eder. Darbe zaten hukuksuz ve belgesiz yapılır. Bu yasada Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türkiye’yi korumakla yükümlü olduğu belirtiliyor. Anladınız değil mi kaldırılmasındaki asıl amacı. Bu adamlar kendi ordularını polis ile yaratmaya çalışırken bir yandan da Atatürk’ün ordusuna yapmadıkları kalmıyor. Yazıklar olsun size… ‘Hayır’ oyu vereceğiz bu rezilliğe…

-12 Eylül darbecileri ile ilgili yasa hakkında üç madde yazacağım. 1- Madem darbelere bu kadar karşısınız; fazla uzağa gitmeyin, 27 Nisan’cıları yargılayın. 27 Mayıs ve 28 Şubat benim gözümde Milli Demokratik Devrim’dir. Ordu ve Geçliğin beraber gericilere karşı yaptıkları eylemler sonucunda iktidara verilen cezadır. Ama 27 Nisan, AKP’yi tek başına iktidar yapmıştır. Asla devrim olamaz. Bu en gerici muhtıralardandır. AKP, demokrat ise ilk önce 27 Nisan’cıları yargılasın. 2- 12 Eylül’cüler zaten 30 yıllık zaman aşımından dolayı “maalesef” hiçbir zaman yargılanamayacaklar. Anca bu zaman aşımının önündeki engeller kalkarsa yargılanabilirler. 3- Siz 12 Eylül’ü alkışlayan sağcıların çocukları değil misiniz? Bırakın sağcıları siz ülkücülere bile karşıydınız. Yani bir diğer sağ guruba. Şimdi ne hakla demokrat oldunuz? Bu dürüstlük müdür, yalancılık mıdır, palavracılık mıdır? Nedir? Siz söyleyin…

Evet. En önemli maddeleri sizlerin gözden geçirmesi ve kararınızı son kez değiştirebilmeniz umuduyla yazdım. Umarım referandumdan ‘Hayır! çıkar. Türkiye’nin bölünmemesi, diktatörlüğe gitmemesi, faşist bir yönetim olmaması için bir ‘Hayır! oyu bile çok gerekli…

HAYIR’DA HAYIR VARDIR !

3 yorum yapılmış

  1. Başbakan Kanal 24 de yaptığı konuşmada açıkladı. Bu anayasa paketi açılımın anayasal zeminini hazırlamak için yapılıyor. Açılıma karşı olan herkes HAYIR demeli.

  2. MHP’lilerin hepsi keşke sizin gibi olsaydı Kutlubozkurt ve Mehmet İnan… Ama maalesef Kürtlerin çoğu ve MHP’liler sayesinde ve popolarını şezlongtan kaldırıp da seçime gitmeyen utanmaz CHP’liler sayesinde HAYIR oyu az çıktı. Bunda hepimiz suçluyuz ama en çok MHP ve Kürt aydınları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir