HDP Mitinginde Patmalada 2 Ölü Var | Yazan Gençlik

HDP Diyarbakır Mitinginde Patmalada 2 Ölü Var

HDP Diyarbakır mitinginde patlama

HDP’nin Diyarbakır mitingini yapacağı İstasyon Meydanı’nındaki trafodan kaynaklandığı sanılan patlama meydana geldi. İlk izlenimlere göre trafodan kaynaklandığı zannedilen patlama nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti.  HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın konuşmasının beklendiği sırada art arda meydana gelen iki patlamadaki kayıpları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2 ölü ve 100’ün üzerinde de yaralı olarak açıkladı.

HDP Diyarbakır mitinginde patlama

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ise yaralı sayısının yaklaşık 50 olduğunu söyledi. Mehmet Müezzinoğlu ayrıca 20 – 24 vakanın hastanelere taşındığını ve her ihtimale karşı da ambulans helikopterin de hazırda bekletildiğini belirtti.

Yaşanan patlama nedeniyle Diyarbakır mitingini iptal eden HDP’nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TV’den yaptığı açıklamasında ” Kimse provakasyona gelmesin. Hiçbir yerde gerginlik istemiyoruz. Demokratik hakkımızı sandıkta kullanacağız ve gereken cevabı vereceğiz. Özellikle gençlere sesleniyorum hiçbir yerde gerilim istemiyoruz. Patlamanın neden kaynaklandığını bilmiyoruz. ” diye konuştu.

Diyarbakır mitingi öncesinde gerçekleşen patlamanın, olduğu anlarda sahneden yapılan anons patlamanın trafodan kaynaklandığı yönündeydi. Ancak kesin nedenin anlaşılması için valilik olayla ilişkin kriz masası oluşturdu. Şuan için şüpheler bir çöp kutusu içine patlayıcı yerleştirildiği ihtimali yönünde ağırlığını koruyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu, umutlarının patlamanın nedeninin trafodan kaynaklandığı yönünde olduğunu belirterek yani umarız sabotaj değildir diyerek, mitingin iptalini de yerinde bir karar olarak nitelendirdi. Ayrıca Demirtaş’ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir