Horlama Nedenleri ve Tedavisi | Yazan Gençlik

Horlama Nedenleri ve Tedavisi

Horlama, hem horlayan kişi için hem de horlayan kişinin yanında bulunanlar için sorun teşkil edebilecek bir durumdur. Horlayan kişi kaliteli uyku uyuyamazken yanında bulunan kişiler ise sesten dolayı rahatsız olabilmektedir. İnsanlarda horlama sorunu varsa düşük seviyede veya yüksek seviyede ses çıkarabilmektedir. Horlama nedenleri ve horlamanın tedavisi ise bu tür durumlarda önemli olmaktadır.

horlama

Horlama nedenleri

Horlamanın nedeni, üst solunum yollarında görülen rahatsızlıklar ve tıkanıklar nedeni ile nefes alıp vermede yaşanan sorundan dolayıdır. Genel olarak erkeklerde daha sık görülen horlama, kadınlarda ise 40 yaş üzerinde görülebilmektedir.

Horlama nedenleri çeşitlidir. Sık görülen horlama nedenleri arasında aşırı kilo, burun eğriliği, yanlış yatış pozisyonu, sinüzit, geniz eti, alt çene küçüklüğü veya dil büyüklüğü gibi nedenlerden dolayı horlama tetiklenmektedir. Horlamaya direk hastalık olarak bakmak yanlış olacaktır. Çünkü çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir sonuçtur.

Horlama tedavisi mümkün mü?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi horlama eyleminin ortaya çıkmasında bir neden vardır. Horlama tedavisi gerçekleştirilirken öncelikle horlamaya neden olan hastalık doğru teşhis edilmelidir. Örnek olarak bir kişinin burunda yaşadığı bir nedenden dolayı horladığı doğru tespit edilir ve bu sorun ortadan kalkarsa horlama da ortadan kalkacaktır.

Horlama konusunda özellikle bant çeşitli ürünler gibi direk müdahale yöntemleri vardır. Ancak bunlar geçici bir yöntem olduğu için öncelikle bir doktora muayene olmanız ve horlamanın asıl nedenini bulmanız kalıcı tedavi için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir