Hürriyet Gazetesi'ne Manşeti Nedeniyle Suç Duyurusu | Yazan Gençlik

Hürriyet Gazetesi’ne Manşeti Nedeniyle Suç Duyurusu

Hürriyet Gazetesi

Geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesi resmi web sitesinden bir manşet yayınlamış ve gündeme gelmişti.  Hürriyet’in bu manşeti Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da gündeminde yer almış idi.

Gazete ve web sitesi yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına neden olan Hürriyet manşeti  ” Yüzde 52 oy aldı, idam kararı verildi ” şeklinde atılan manşettir.  Hürriyet Gazetesinin manşetinde tepkilere ve suç teşkil edebilecek denen detay ise ” Yüzde 52 oy aldı, idam kararı verildi ” başlığı altına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının yerleştirilmesi ve manşetin açıklamasında ise  ” Dünya şokta, yüzde 52 ile seçilen Cumhurbaşkanı’na idam ” ifadelerine yer verilmesidir.

Hürriyet’in attığı bu manşet ” halkı ırk, din, dil ayrımı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etmek, halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı eyleme teşvik etmek, suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası yapmak ” gibi içeriğe sahip suçlamalarla karşı karşıya getirdi.

Rahmi Kurt, Bakırköy Adliyesi’ne gelerek hazırladığı suç duyurusu dilekçesini Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdi.

Peki Hürriyet’in attığı manşeti haberi ne ile alakalı idi ?

Muhammed Mursi’nin idamı ile alakalı bir haberdi. Mısır’ın seçilerek göreve gelen ilk ve tek Cumhurbaşkanı aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin de bulunduğu 121 kişiyle birlikte idama mahkum edildiği anlatılıyordu. İdam kararını Kahire Ceza Mahkemeleri vermişti.

Hürriyet Gazetesi

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede Hürriyet haberinin içeriğinden de bahsediliyordu.

Dilekçede suç teşkil eden gerekçe nedir ?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen ve Hürriyet manşeti ile ilgili suç duyurusunda bulunulan dilekçe ile ” Seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, mevcut hükümete diş bilemeye, aba altından sopa göstermeye başlanmıştır ” iddiasında bulunuldu.  Ayrıca Hürriyet gazetesi ve web sitesinin yetkilileri, Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve Sorumlu Müdür İzzet Doğan’ın ” halkı ırk, din, dil ayrımı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etmek ”, ” halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı eyleme teşvik etmek ”, ” suçu ve suçluyu övmek ”, ” terör örgütü propagandası yapmak ” suçlarından yargılanmaları ve tutuklanmaları talep ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir