İBB İstanbul Trafiğini Rahatlatacak Aktarma İstasyonları Yapacak | Yazan Gençlik

İBB İstanbul Trafiğini Rahatlatacak Aktarma İstasyonları Yapacak

İstanbul’un en büyük sorunlarından bir tanesi tabi ki çileden çıkaran trafiğidir. İstanbul Büyükşehir  belediyesi yönetiminin her dönem öncelikli sorumluluklarından biri trafik sorununa çözüm bulmaktır. Ve İBB bu bağlamda her dönem yeni fikir ve çalışmalar üretti. Marmaray Projesi İstanbul trafiğine bir nebze de olsa nefes aldırdı  belki ama trafik sorunun çözülebilmesi için İBB’nin daha çok yolu var.

istanbul-metrosu

İBB, İstanbul trafiğinin çözülebilmesi için toplu taşıma araçlarının daha aktif kullanılması gerektiğini çok iyi biliyor. Bu yüzden de İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul trafik durumunu düzeltmek için geliştirdiği fikir ve çalışmalarında ağırlıklı olarak toplu taşımaya yöneliyor. Bu bağlamda İBB’nin yeni dev projesi yeni toplu taşıma odaklı bir proje.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nün 5 – 6 Mayıs’ta ihalesini düzenleyeceği projenin alt çalışma alanları toplu taşıma sistemlerinin merkezleri olacak aktarma istasyonlarının mimarisi, ulaşım ve peyzaj düzenlemeleri olacak.

5 ve 6 Mayıs’ta ihaleye çıkacak olan toplu taşıma aktarma istasyonlarının toplam  kaplaması düşünülen arazi büyüklüğü İstanbul Avrupa Yakası’nda 600 bin metrekare, Anadolu Yakasında ise 400 bin metrekare ile ana toplamda 1 milyon metrekareye kadar çıkacak.

İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nün yapacağı ihalenin şartlarına göre aktarma istasyonlarında kafe, restoran, otopark  bulunacak. Bu şekilde vatandaşların gündelik ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal alanları da olacak.  Böylece insanların hususi araçlarını otoparklara bırakıp toplu taşımaya yönelecekleri düşünülüyor.  Şartnamede ayrıca engellilere yönelin uygulamalar ve ağaçlandırma planlamaları da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir