İkinci El Araç Alacaklar Dikkat Bu Tuzağa Düşmeyin | Yazan Gençlik

İkinci El Araç Alacaklar Dikkat Bu Tuzağa Düşmeyin

Araç alırken tahsil edilen ÖTV vergisinin artması ile ikinci el araç piyasasında canlanma görüldü. Sıfır araç alındığında fiyatlar oldukça yükseldiği için vatandaş daha çok ikinci el almayı tercih etmeye başladı. Bu durum ise yeni bir sahtekarlığı da beraberinde getirdi. Bu nedenle ikinci el araç alırken çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

ikinci-el-araba-ii

İkini el araçlar üzerinden sahtekarlık yapanların oynayanlar öncelikle sahibi olmadıkları bir aracın fotoğraflarını çekerek ikinci el ilan yayınlayan sitelere sanki kendi araçlarıymış gibi ekliyorlar. Daha sonra ilan için arayan kişiler ile pazarlıklar yapılıyor ve anlaşma sağlanıyor. Anlaşma sonrasında dolandırıcı aracı satın alan kişiden kapora istemektedir. Kaporayı ise satıcının belirlediği bir yere bırakmasını istemektedir. Aracı satın almak isteyen kişi bunu yaptıktan sonra ne arabayı ne de satıcıyı bulabiliyor ve kandırıldığının farkına varıyor.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için ikinci el araç alırken çok dikkatli olunması gerektiği söylenmekte. Bu konuda alınması gereken bazı önlemler vardır. Öncelikle ikinci el araç alırken kapora yatırmak zorunlu değildir. Eğer satıcı bunu istiyorsa o zaman ruhsat üzerinde ismi yazan kişinin hesabına para yatırmanız daha doğru olacaktır. Satıcı ruhsatın üzerinde yazan isimden başka bir ismi göstererek yatırılmasını isterse bunu kesinlikle kabul etmeyin. Aynı zamanda aracı görmeden ve satıcı ile yüz yüze görüşmeden bu tür para verme girişimleri size zarar verebilir. İkinci el araç alırken bu noktalara dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir