İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? | Yazan Gençlik

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğumuzun hayali olan bir araca sahip olmak için genel olarak ikinci el piyasası tercih edilir. Sıfır araçların hem fiyatlarının hem de vergilerinin yüksek olması araç alıcılarını ikinci ele itmekte. Peki, ikinci el araç alırken nelere dikkat edilir ve edilmesi gerekli?

ikinci-el-araba

İlk inceleme araba kaportası

Bir arabayı almadan önce kaportayı incelemeniz gerekmektedir. Öncelikle görsel olarak bakarak çürüklerin olup olmadığını kontrol edin. Aynı zamanda güneş yanıklarının olup olmadığı da oldukça önemlidir. Tabi ki boya konusu sadece bakılarak anlaşılmaz. Aracının boyanıp boyanmadığını tespit eden cihazlar vardır. Bu cihazları kullanarak aracın hangi bölgelerinde boya olduğunu tespit edin. Boyanın olması aracın büyük ihtimalle bir kaza geçirdiği anlamına gelir.

Motora dikkat

Kaportayı öncelikli yazsak da en önemli bölge motordur. Motorun yağ yakıp yakmadığını, motorun yıpranıp yıpranmadığını, şanzımanın ne durumda olduğunu incelemeniz gerekir. Bu konuda öncelikle bir test sürüşü yapın. Bunun yanı sıra bu konuda uzman olan ve gerekli incelemeleri yapan sanayide  ustalar vardır. Bu ustalara arabayı götürerek bütün incelemeyi yapabilirsiniz. Siz kendiniz kısa bir incelemek yapmak istiyorsanız öncelikle aracın gazına basılmasını sağlayın ve egzozdan siyah duman gelip gelmediğini, yağ kokusunun olup olmadığını kontrol edin. Bunu yanı sıra araç hareket halindeyken gaza basın ve kesin. Yaptığınız bu harekette aracın arkasından ses geliyorsa aracın diferansiyelinde sorun olabilir.

Evrakları kontrol edin

Aracın şase ve motor numaralarını inceleyin ve ruhsatla karşılaştırın. Bu kontrolleri dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Aksi halde motoru değişmiş bir araç almış olabilirsiniz.

Son olarak ikinci el araç alırken aracı bir duvarın yanında sürün ve camı açık. Arabadan herhangi bir sorun varsa duvardan yansıyan ses ile sizde duyacaksınız. Boş yolda bu tarz sesleri duymazsınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir