İlk Yardım : Suni Teneffüs ve Kalp Masajı | Yazan Gençlik

İlk Yardım : Temel Yaşam Desteği

Temel yaşam desteği için ilk yardım müdahalelerinden veya uygulamalarından en başta geleni diyebiliriz.  Temel yaşam desteğinin tanımı nedir ? Bu sorunun  cevabını vermeden öce “ İlk yardım nedir ? ” sorusunu cevaplayalım. İlk yardımı kısaca tanımlayalım.

İlk yardım: Kaza vb. olaylar sonucu vaka-zedenin yaşamının tehlikeye düşmesi durumunda, sağlık görevlilerinin olay yerine gelmesine ve tam teçhizatlı şekilde vakaya müdahale etmesine kadar geçen sürede, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini engellenmek ve iyiye gitmesini sağlamak amacıyla yapılan ilaçsız müdahalelere ilkyardım denir.

Temel yaşam desteği ise vaka-zedenin ana yaşamsal fonksiyonlarının iyiye gitmesini sağlamak için yapılan uygulamaların bütünüdür.  Yani

  1. Soluk yolunun açılması
  2. Solunumun düzeltilmesi
  3. Dolaşımın etkinliğinin sağlanması

için yapılan ilaçsız müdahalelere denir. Ayrıca bu 3 uygulamaya ilk yardımın abcsi de denir.

Temel yaşam desteği aşamadan oluşur. Suni Teneffüs ve Kalp Masajı; İlk yardımın abcsi olarak listelediğimiz 3 yaşamsal fonksiyonu iyileştirmek için bu 2 uygulamayı gerçekleştiririz. Yani, kısaca yapay solunum ve kalp masajı birlikte temel yaşam desteği denen ilk yardım uygulamasını tanımlar veya tanımı içindedir.

 

Temel Yaşam Desteği Nasıl Yapılır ?

Önce kendimizin yani ilkyardımcının ve yaralının güvenliğinden emin olunur.  Arkasından yaralının omzuna dokunularak “ İyi misin ? Beni duyabiliyor musun ? ” gibi sorular sorularak bilinci kontrol edilir. Eğer hastanın bilinci yerinde değilse yüksek sesle çevreden yardım talep edilir. Ve 112 Acilin aranması istenir.  Arkasından hastanın boynunu ve göğsünü saran giysiler açılır. Baş hiç hareket ettirilmeden ağız içi kontrol edilir. Herhangi bir cisim olup olmadığı kontrol edilir. Eğer cisim varsa elimizi bir bez yardımıyla koruyarak, yanaktan yanağa süpürme hareketiyle ağızda bulunan cisim çıkarılır.

 

Soluk yolunu açmak için bir el hastanın alnına diğer elin iki parmağı da çene kemiğinin üzerine yerleştirilir. Çene kemiğinin uzun kenarı yere dik gelecek şekilde alından bastırılıp çeneden kaldırılarak baş geriye itilir. Yani hastaya baş geri çene yukarı pozisyonu verilir.

Yaralının solunum yapıp yapmadığı bak, dinle, hisset yöntemiyle 10 saniye süreyle kontrol edilir.  Bu esnada göğüs kafesinin solunum hareketlerine bakılır. Kulak, eğilip hastanın ağzına yaklaştırılarak solunum dinlenirken diğer el hafifçe göğüs üzerine yerleştirilerek solunum yapıp yapmadığı hissedilmeye çalışılır. Eğer solunum yoksa ve çevrede de başka yardım edecek kimse yoksa ilk yardımcı kendisi 112 acili arar.

Kalp Masajı Nasıl Yapılır ?

Yardım çağırdıktan sonra kalp masajı yapmak için göğüs kemiğinin alt ve üst ucu tespit edilerek alt yarısına bir elin topuğu yerleştirilir. Diğer el bu elin üzerine yerleştirilir ve her iki elin parmakları birbirine kenetlenir. Ellerin parmakları göğüs kafesine hiç temas ettirilmeden ve dirsekler bükülmeden göğüs kemiği üzerinde vücuda dik alacak şekilde tutulur.  Göğüs kemiği 5 cm çökecek şekilde yani yandan bakıldığında göğüs 1/3 oranında çökecek kadar 30 kalp basısı uygulanır.  Bu işlemin hızı dakikada 100 bas olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Suni Teneffüs Nasıl Yapılır ?

Kalp masajını uyguladıktan sonra baş geri çene yukarı pozisyonu tekrar verilerek hava yolu açıklığı tekrar sağlanır.  Alnın üzerine konan elin baş ve işaret parmağı kullanılarak hastanın burnu kapatılır. Temiz bir bez yardımıyla ağız örtülerek normal bir soluk alınır baş geri çene yukarı pozisyonundayken hastanın ağzını da içine alacak şekilde ağız yerleştirir. Bezden yeri kadar hava geçecektir. O yüzden endişe etmeyin. Hastanın göğsünü yükseltmeye yarayacak kadar her biri 1 saniye süren 2 kurtarıcı nefes verin. Havanın geri çıkması için 2 nefes arasında ağızdan uzaklaşılır.

 

Gerçek Bir İlk Yardım Vakası


Bursa’nın Mudanya ilçesinde bir genç, sahil güvenlik ekiplerinin nefes kesen operasyonuyla hayata döndürüldü.

1 Temmuz 2015 tarihinde Güzel Yalı’da ilçesinde sahil güvenliğin hemen yanında bulunan pilajda bir boğulma vakası yaşanıyor. Sahil güvenlik ekipleri olay yerine giderek genci denizden çıkarıyorlar. Ardından vakit kaybetmeden sahil güvenlikten arkadaşlar kalp masajına balıyorlar. Ve ilk yardım suni teneffüs müdahalesini uyguluyorak genci hayata döndürüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir