İndirim Kuponları ve Online Alışveriş | Yazan Gençlik

İndirim Kuponları ve Online Alışveriş

Online kuponlar satışları arttırmanın basit, dolambaçsız bir yolu gibi dursa da, bu her zaman doğru olmayabilir. Neredeyse zararına yapılan satışlara endeksli indirimler, gelişen web şirketi üzerinde olumsuz bir etkiye de yol açabilmekte.

Bilinçli şirket sahipleri, alışverişi sonlandırırken satışları ateşlemek üzere kupon kodları kullanmak yerine; müşterilerini izlemek, yakın ilişkiler kurmak ve daha fazlası için indirimlerden yararlanmanın farklı yollarını aramak zorundadırlar.

Yeniden Hedefleme ve Alışveriş Sepetini Terk Etme Stratejileri

Yeni kurulan e-ticaret şirketi rekabetçi bir pazarda faaliyet gösteriyorsa kupon kodları oldukça önemlidir. Şirket sahipleri, banner’lar ile yeniden hedefleme yaparak veya tüketicileri bir web sitesine yeniden çağırmak üzere alışveriş sepetini terk etme e-mailleri göndererek, indirim kuponları başarılı bir şekilde kullanabilirler. Ancak sürdürülebilir bir iş kurmak istiyorsanız, indirimli ürünleri asla değer öneriniz olarak kullanmayın.

Kupon Yayıncıları Yoluyla Dağıtın

İndirim kuponlarından uzun erimli etkili sonuçlar almayı arzuluyorsanız kupon yayıncılarınızı doğru şekilde analiz ettikten sonra seçin ve onlara tüketicilere  dağıtabilecekleri özel indirim kodları sununun. Kuponları oluştururken belirli bir süre ya da sınırlı bir miktar belirleyebilir ve özel komisyon oranları sunabilirsiniz. Böylece teklifleri desteklemek üzere ekstra bir teşvik sağlamış olursunuz.

Rekabet İçin İndirim Kodlarını Kullanın

Kupon kodlarıyla ilgili en büyük  sorun fiyat üzerinden rekabet etme oyununa girmektir. Bu hizmet tedarikçileri veya sadece sitelerinden dağıtılan benzersiz bir ürüne sahip olan işletmeler için iyi bir strateji olmayabilir. Ancak, kupon kodları aynı ürünleri satmak için diğer siteler ile rekabet eden mağazalar için oldukça akıllıca olabilir. Ekstra bir %10 indirim bir tüketicinin rakipleriniz yerine sizin sitenizi seçmesini sağlayabilir.

Aşağıda  ülkemizdeki rekabet halindeki iki büyük mağazanın  indirimkodlarim.com üzerinden yürüttükleri  kupon stratejilerini yakından inceleyebilirsiniz:

  • Hepsiburada hediye çeki
  • Gittigidiyor hediye çeki

ROI’yi İzleyin ve Ölçün

Kupon kodları reklamlarınızın geri dönüşümünü izlemenin ve ölçmenin harika bir yoludur. Her reklam mecrası için farklı bir kod kullanın (örn., Google, Yandex, Facebook), böylece her kampanyanın ne kadar satış getirdiğini tam olarak görebilirsiniz. Biraz teknoloji çalışmasıyla –  aramanızın ve kampanyaların anahtar kelimeleri ile – izlenecek kupon kodlarını da kullanabilirsiniz. Bu, optimizasyon için kritik bir öneme sahiptir.

Sadık Facebook Takipçilerinizi Ödüllendirin

Facebook fan sayfanızda, fanlarınıza Facebook üzerinden kuponlar ve indirimler sunabilirsiniz veya üçüncü parti uygulamalarını kullanmayı tercih edebilisiniz. Herkese bir indirim kuponu sunmak yerine, en sadık fanlarınızı ödüllendirmenin gerekli olduğunu unutmayın.

Etkinliklerde Gelir Kaynaklarını İzleyin

İndirim kodları hangi satış kanallarının sizin için en iyi şekilde işe yaradığını izlemenin harika bir yoludur. Kupon yayıncılarınıza  dağıtmaları için tek kullanımlık indirim kodları vererek  hangi kanallarının etkili olduğunu  görerek  bu kanalları optimize etmeye odaklanabilirsiniz.

Eyleme Teşvik Edin

Online indirim veya kupon kodlarını ilk alıcılara indirimler sunmak üzere kullanın. Bu az bulunurluk durumu yaratarak, daha çok kişinin hızla harekete geçmesini ve satın alma kararı almasını sağlar.

Kişiselleştirin ve Öğrenin

Pek çok şirket satışları arttırmak üzere basitçe kupon kullanma hatasına düşüyor. Halbuki onları müşterilerinizin davranış şekilleri hakkında daha çok bilgi edinmek üzere kullanarak, daha büyük fırsatlar elde edebilirsiniz. Çeşitli kanallarda kullanılacak benzersiz kodlar yaratın, ortaklarınız için özel kodlar yaratın ve satışları gerçek verilere dayanarak en üst düzeye çıkarmak için farklı indirim formatlarını test edin.

Müşterilerinizi Şaşırtın

Kupon yayıncınıza çeşitli aralıklarla indirim kodları verin ve bunlarla müşterileri şaşırtmalarına imkan tanıyın. Bu tarz nazik davranışlar marka sadakati oluşturmanın harika bir yoludur.

Müşteri Kazanım Maliyetinizi Düşünün

İşletmenizin birim ekonomisini anlamadan indirim veya kupon kodları vermeyin. Şirketin kendi birim ekonomisini anlamadan yola koyulup batan birçok mağaza var. Herhangi bir indirim türü sunmadan önce, müşterinizin yaşam boyu değerini (CLV) anlayın ve bir indirim sunmanın uzun vadedeki getirilerini muhakkak  ele alın.

İştirakleriniz ile İş birliği Yapın

İştiraklerinizi sizin için pazarlama yapmalarına teşvik etmek mi istiyorsunuz? Onlara kendi hedef kitlelerine sunabilecekleri kupon kodları verin. Kupon kodları paraya dönüşünce, iştiraklerinizin satışlarını izleyin. Bu sayede iştirakleriniz komisyon alabilir ve siz de kazandığı indirime sevinen yeni müşteriler elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir