İnternet Bankacılığında Güvenliğin Püf Noktaları | Yazan Gençlik

İnternet Bankacılığında Güvenliğin Püf Noktaları

Banka işlemlerimizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için internet üzerinden bir çok işlemi yapabilmekteyiz. Bu nedenle de artık insanlar zamandan tasarruf etmek için bu uygulamaları her zaman kullanmakta. Tabi internet aleminde kötü amaçlı kişilerin gerçekleştirdikleri saldırılar ile internet bankacılığı güvenli mi sorusunu sordurmakta. Bu yazımızda internet bankacılığında kendinizi güvene nasıl alacağınızı öğrenebilirsiniz.

internet-bankaciligi

Kullandığınız cihazda antivirüs programı olsun

Cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi cihazlardan internet bankacılığına giriş yapacaksanız kesinlikle bir antivirüs programı edinin ve güncel olduğundan emin olun.

Arama motorlarından giriş yapmamaya özen gösterin

Arama motorları bizim için oldukça önemli ancak banka isimi yazdıktan sonra banka ismine benzer sitelere giriş yapma ihtimaliniz var ve bu da sizi kötü amaçlı sitelere itebilir.

Güvenli oturum kapatmak

İnternet bankacılığında işiniz bittiğinde kesinlikle tarayıcıyı kapatmak için öncelikle güvenli oturum kapat butonunu kullanınız.

Sanal klavye kullanın

Bazı virüs programları sizin klavyede yazdıklarınızı kaydedebilir. Bu nedenle internet bankacılığında şifrelerinizi girerken sanal klavyeyi kullanın.

E-mail tehlikesi

Bankalardan gelen maillerde herhangi bir şekilde giriş yapmanız, şifre isteme gibi bilgiler istemez. Bu tür mailler büyük ihtimalle kötü amaçlıdır.

Farklı bilgisayarlarda oturum açma

İnternet bankacılığına çok kişinin kullandığı bilgisayarlarda giriş yapmamanız almanız gereken bir diğer önlem.

Şifre kaydetme özelliğini kullanmayın

İnternet tarayıcılarında kullanıcı adı ve şifre kaydetme bulunmaktadır. Bu özelliği kesinlikle kullanmayı ve uyarı geldiğinde hiç bir zaman kaydetme seçeneğini seçmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir