İnternet Hızı Nasıl Ölçülür? | Yazan Gençlik

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

Kullandığımız internet bize sağladığı hız oldukça önemlidir. İnternetten video izlemek veya bazı dosyaları indirmek video hızımıza bağlı olacak gelişmektedir. Aynı zamanda adil kullanım hakkı ülkemizde uygulandığı için bu hak olduğunda hız düşmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı internet hızı nasıl ölçülür bilinmesi gerekir.

internet-hizi

İnternet hız testi aynı zamanda internet sağlayıcısının söylediği limitlerde mi değil mi bunu öğrenmek içinde faydalıdır. Çünkü bazı durumlarda örnek olarak 16mbps olarak aldığımız internet seçeneğini bulunduğumuz yerdeki alt yapı nedeni ile tam olarak kullanamayabiliriz. Eğer tam olarak kullanamıyorsak bir alt seçenek olarak 8mbps hızını tercih ederek fatura bazında tasarruf etme imkanından da yararlanabiliriz.

İnternet hızı nasıl ölçülür?

İnternet hızını tam ve doğru bir şekilde ölçmek için bilgisayar kullanmanız gerekir. Cep telefonundan veya tabletinizden de ölçüm yapabilirsiniz ancak tam sonuç alamazsınız. Bilgisayarınızdan kablo ile internete bağlanarak yapacağınız testler en sağlıklı sonuç alabileceğiniz testler olacaktır.

Modelimizin en az 5 dakika açık olması gerekir. Kablo bağlantısı ile bağlanmanız önemlidir. Bilgisayarınızda hız testi yapacağınız internet sayfası hariç hiç bir program çalışmasın. İndirme işlemi yapmayın ve sadece hız testi yapacağınız bilgisayar modeme bağlı olsun. Daha sonrasında hız testini gerçekleştirebilirsiniz.

Genel olarak en sık tercih edilen hız testi internet sayfaları ise aşağıdaki listedeki gibidir. Bu listeden dilediğinizi tercih ederek internet hız testinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Speedcheck
  • Speedtest
  • Türk Telekom
  • Google hız testi
  • Doping
  • Fast hız testi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir