İnternet Sansürü | Yazan Gençlik

İnternet Sansürü

Tüm internet kullanıcılarının konuştuğu, tartıştığı bu konu şuanda tam bir muamma. İnternet sansürü nedir, internet sansürü nasıl olacak, nelere sansür uygulanacak. En önemlisi bu bir sansür mü olacak ? Bu soruların cevabını veren hiç bir yer yok. Daha doğrusu herkes kendi tarafından bakıyor olaya. BTK herhangi bir sansürün olmayacağını belirtiyor. Sadece şikayet üzerine çalıştıklarını dile getiriyor. Ve kapattığı sitelerin çocuk pornosu yayını yaptıklarını ve bunların yurt dışı lokasyonlu olduğunu belirtiyor.

Ama halk internet sansürü hakkında çok farklı şeyler söylüyor. Açıkcası benim kafam karıştı. Türkiye’de belli başlı kurumlar hariç hiç bir kuruma güveni kalmayan ben BTK’ya inanmak istiyorum ama inanamıyorum. Halk ve medya işi biraz abartıyor. Medya ve BTK arasında kaldım.

İnternette ufak çapta bir sansürün olduğunu düşünüyorum. Ama şunuda belirteyim şuana kadar kimse bana gelip bu yazıda şurası yanlış veya yazını kaldır demedi. Bu bizim küçük çapta olduğumuz gerçeğinden başka bir şey gösterir bilemem tabi.

Çok şükür ahlaksız bir içerik paylaşmıyor veya ahlaksız yazılar yazmıyoruz.  Kendi denemelerimizi yayınlıyor ve ansiklopedik bilgiler yayınlıyoruz. Zaten sitemizde ki yazarların hepsi 28 yaşından küçük ve bu bir kural. 12 – 28 Yaş aralığındaki adayların başvurularını kabul ediyoruz.

Neyse konumuza geri dönelim. İnternet sansürünün 22 Ağustos günü gerçekleşeceği biliniyor.  Medyada bu sansürü aşanların cezalandırılacağı hususu dile getirilmiş ancak BTK bu sansürü sadece isteyenlere uygulayacaklarını söylüyor. Daha doğrusu BTK buna sansür değil “Güvenli İnternet ” diyor. Medya bu sansürün iran, çin gibi ülkelerde uygulandığından bahsediyor. Dünya basınında da bu konu gündeme geldi ve Türkiye’nin basın özgürlüğü tartışıldı. 60 gazetecinin hapiste olduğuna da değinmişler.

Umarım bir gün biri gelip bize de sitenizi kapatıyoruz demez. Bu korkuyla yaşanmaz.

22 Ağustos günü internet sansürü konusunda detaylı bir açıklama yapılırsa çok makbule geçecek. Ben takip edeceğim paylaşılanları. Öğrendiğim bilgileride buradan paylaşmayı düşünüyorum.

 

22 ağustos internet sansürü, BTK güvenli internet nedir, Türkiye’de internet sansürü. ekşi sözlük kapanıyormu, yazangenclik.com

 

Kürşad Altan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir