İnternet Sitesi Açma Maliyeti Ne Kadardır? | Yazan Gençlik

İnternet Sitesi Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Bir internet sitesine sahip olmak istiyorsanız iki  seçeneği değerlendirmeniz gerekecek. Birincisi ücretli bir sitemi açmak istiyorsunuz yoksa ücretsiz olarak mı? İki seçeneği de sizler için inceledik.

web-site-calismasi

Ücretli web sitesi nasıl açılır?

Ücretli site açmak için öncelikle domain yani alan adı almanız gerekmektedir. Alan adını alırken uzantısı fiyatı belirlemektedir. Ortalama olarak alan adına 25 lira ile 60 lira arasında para ödemeniz gerekecek. Daha yüksek fiyatlı uzantılar var ancak burada en çok kullanılan uzantıların fiyat ortalamasını verdik. Alan adı alırken firmalarda fiyatlar değişmekte  bu nedenle araştırma yapmanızda da fayda var.

Alan adının sizde kalması için senelik yenileme ücreti vermeniz gerektiğini de unutmayın. Yenileme ücreti o anki domain ücreti ile aynıdır. Alan adınızı aldıktan sonra ise yapmanız gereken bir host alanına sahip olmanızdır. İnternette sitenizin görünmesi için gerekli olan sunucu için bir çok seçenek bulunmaktadır. Bu nedenle de çok yüksek fiyatlardan düşük fiyatlara kadar sunucu bulunabilir. Ortalama olarak aylık 15 liradan 150 liraya kadar bir fiyatlama yapılabilmektedir. Ancak tek bir site barındıracaksanız düşük fiyatlı olan sunucular sizlere yetecektir.

Buraya kadar anlattıklarımız sitenizin aktif olması için ödeyeceklerinizdir. Ücretli tema, ücretli içerik, ücretli fotoğraf, ücretli logo gibi ek masrafları da isterseniz çıkarabilirsiniz. Bu unsurların fiyatları tamamen sizin beğeninize göre değişmektedir.

Ücretsiz web sitesi nasıl açılır?

Gelelim ücretsiz sitemizi nasıl açacağımıza. Ücretsiz site açmak için blog hizmeti veren siteleri kullanmamız gerekir. Bu sitelerde site ismimizi biz belirlerken uzantı blog sağlayıcının belirlediği uzantı oluyor. Kısıtlı bazı noktaları bulunsa da oldukça geniş kitlelere ulaşmanız için sizlere yeterli gelebilir. Sunucuya para verme gibi bir durum yok. Site üzerinden yayınlarınızı yapabiliyorsunuz.

En sık kullanılan blog açma siteleri Blogger, WordPress, Tumblr ve Türkiye tabanlı Blogcu siteleridir. Buralara üye olduktan sonra hemen yayına başlayabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki profesyonel bir şekilde site kuracak hatta bu siteden gelir elde etmeyi hedefleyecekseniz ücretli site açmanız çok önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir