İnternet Sitesi Yapmak Temel Eğitim | Yazan Gençlik

İnternet Sitesi Yapmak

İnternet sitesi yapmak birçok internet sitesi kullanıcısının uğraştığı bir kavramdır. İnternet sitesi yapmayı hemen hemen herkes ister. Kimileri benim gibi işin üzerine gider ve böyle az çok bir şeyler öğrenir. Kimileri azbuz, blogcu vs sitelerde takılı kalır. Öncelikle sabırlı biri olmanız gerekir. Dikkatli olmak da web sitesi yapmak için gerekli. Dikkat gerekli çünkü kimi zaman bir noktalı virgül için site tamamen bozulur ve o noktalı virgülü göremezseniz, vay sizin halinize… Tüm projeyi baştan yaparsanız. Tırnak unutursunuz, eşittir unutursunuz bütün iş berbat olur. Uğraşırsınız uğraşırsınız sonra olmayınca pes etme noktasına gelirsiniz. Sonra sorarsınız birine gelir gösterir şaşarsınız. Neyse bunlar ileriki aşamalar.

Bir internet sitesi yapmak için gerekli alt bilgileri sizlerle paylaşalım. Bir internet sitesi kurmak için bir alan adı ve hostinge ihtiyacınız vardır. Hostingi bize sponsor olan GünalWeb den alabilirsiniz. Alan adını da söylerseniz ayarlarlar ve destek de sağlarlar. Neyse reklamı geçelim, konuya gelelim. Alan adı sitenizin insanlar tarafından girilen adresidir. Örneğin www.yazangenclik.com bizim alan adımızdır. Bu alan adına gelince bu alan adına ait açılmış hostinge gider. Hostingdeki dosyalar insanlara görünür. İnternette birden çok programlama dili vardır. Yani bir internet sitesinin çalışması için gerekli olan diller. Bunlar php, asp, asp.net ve en önemlisi ise HTML. En önemli çünkü bütün dillerde bu kullanılır. Bu dil ile dinamik siteler yapamazsınız, veritabanı bağlantısı kuramazsınız. Dolayısıyla sadece bu dil ile istenilen bir site yapamazsınız. Bunun yanında php, asp ve son zamanların dili asp.net gibi bir dile ihtiyacınız var. Bu dillerin yanı sıra veritabanları mevcut. Sitenizdeki bilgileri isterseniz kodlarda istersenizde en güzel şekliyle veritabanında saklarsınız. MYSQL, MSSQL, ACCESS kullanabileceğiniz veritabanlarıdır. ACCESS yetersiz kaldığından son zamanlarda pek tercih edilmemektedir. Genellikle MYSQL kullanılır. Dil ve veritabanı kullanarak en güzel siteleri meydana getirebilirsiniz. Son zamanlarda AJAX da çok makbul karşılanmaktadır. Eğer internet sitesi yapmak için hevesliyseniz bahsettiğimiz kavramları biraz araştırın. Siteleri not defteri ile yapabilirsiniz. Ama genede bir dil editörü kullanmak daha makbuldür. Çünkü kodlar renklendirilir ve anlaşılması daha kolay olur. Bir hosting paketi sizi sıkıntıya sokmayacak kadar ucuzdur. Özellikle GünalWeb’in fiyatları uygun. (REKLAM 🙂 ) İlk etapta sizi biraz zorlar ama sonra alışınca bırakamazsınız.

İnternet sitesi sahibi olabilirsiniz. Çok kolay bir şekilde kurabilirsiniz. Bu dilleri kullanarak profesyonel siteler oluşturabilirsiniz.

Sadece yapmanız gereken dilleri biraz araştırmak ve bu dillerin mantığını anlamak. Veritabanıyla bağlantıyı yalayıp yutmanız yeterli. Haydi hayırlı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir