İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Yazan Gençlik

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde E-Ticaret sitelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte dolandırıcıların da el attığı konu oldu internetten alışveriş. Her gün yeni E-Ticaret siteleri kuruluyor ve bin bir çeşit ürün bu sitelerde kullanıcıların beğenilerine sunuluyor. Zaman zaman benimde tercih ettiğim bu kolay ve rahat alışveriş bazen başınıza dertler açabiliyor.

Her türlü ahlaktan yoksun insanlar göz göre göre ayıplı mal satışı yaparken göremediğiniz bir ürünü alırken oldukça dikkatli ve seçici olmak gerekiyor.

 

İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? 

Size bir kaç madde sunup ve bir örnek vererek bu soruyu cevaplamak istiyorum.

1) Öncelikle internetten kredi kartınızla alışveriş yapacaksanız kesinlikle alışveriş yaptığınız sitenin güvenilir bir site olduğundan emin olmasınız. Peki güvenilir bir site olduğunu nasıl anlayabiliriz ? İlk olarak E-Ticaret sitesi olabilmenin temel kuralı olan SSL sertifikası olup olmadığını kontrol edin. Örneğin https://www.yazangenclik.com bir e-ticaret sitesi olmuş olsaydı https://www.yazangenclik.com adresinden de sitenin açılması gerekirdi. Eğer SSL sertifikası yok ise o siteden uzak durmanızı tavsiye ederim. Kredi kartı bilgileriniz 3D Security diye tabir edilen bir sistem tarafından alınır ve doğrudan bankaya bu bilgileri verirsiniz.. Ve bu güvenli sistemin SSL sertifikası olmayan sitelerde olması mümkün değildir. SSL sertifikası tek başına bir E-Ticaret sitesinin güvenilir olduğunu kanıtlamaz. Bunun dışında alışveriş yapacağınız sitenin resmi bir kuruluş tarafından işletilip işletilmediğini kontrol edin.  Genellikle sitelerin en alt kısmında bir iletişim linki bulunur. Alışveriş yapacağınız sitenin iletişim bölümünde sabit bir adres olup olmadığına bakın. Mümkünse bunun doğruluğunu Google  Haritalar ile kontrol edin. Sabit bir telefonu ve adresi bulunmayan sitelerden uzak durun..

2) Her ne kadar güvenli bir internet sitesinden alışveriş yapsanız da banka bilgileriniz 3. şahısların eline geçebilir. Bilgisayarınızda çalışan gizli bir program klavye ile yazdığınız yazıları kayıt ediyor olabilir. Bu yüzden banka bilgileri, kredi kartı bilgileri gibi başkalarının eline geçmemesi gereken bilgileri sanal klavyeler ile doldurun.

3) Eğer kredi kartıyla ödeme yapacaksanız kesinlikle bankanızın internet şubesinden sanal kart oluşturun. Hemen hemen her bankada bulunan sanal kart uygulaması güvenlik açısından oldukça yararlıdır. Sadece internetten alışveriş yapılabilen bu sanal kredi kartının limiti sizin belirlediğiniz kadardır. Bankadaki hesabınızdan sanal kartınıza ihtiyacınız kadar para transferi yapıp alışverişinizi gerçekleştirin. Sanal kartınızda limit olmadığı için dolandırıcıların sizin paranızla eğlenmelerine engel olmuş olursunuz. Eğer bankanızın sanal kart hizmeti yoksa bkmexpress.com’u tavsiye ederim. Kredi kartı bilgilerinizi yalnızca bu ortak kuruluşa veriyorsunuz ve ardından bir çok E-Ticaret sitesinden bkmexpress üyeliğiniz ile alışveriş yapıyorsunuz. Böylece kredi kartı bilgilerinizin güvenliğini önemli ölçüde sağlamış oluyorsunuz.

4) Alacağınız ürünü beğenmediğiniz taktirde geri iadesinin mümkün olup olmadığını kontrol edin. Çünkü alacağınız şey her ne olursa olsun fotoğrafta göründüğü gibi olmayabilir. Ürünün iadesinin yapılabilir olması E-Ticaretin önemli özelliğidir. Ayrıca iade yapılırken para kesintisinin olup olmadığını da alışveriş öncesinde kontrol edin. Alışveriş yapacağınız site ne kadar güvenilir olursa olsun alacağınız ürünün garantisi yoktur. Türkiye’nin en büyük alışveriş sitelerinin birinden bir ayakkabı almak olmuştu ilk E-Ticaret deneyimim. Ayakkabı geldiğinde fotoğraftaki kadar hoşuma gitmediğini görünce bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Şanslıydım ki aslında hiç dikkat etmeden yaptığım alışverişin iadesi mümkündü. Ayakkabıyı iade edip parasını geri alabilmiştim sorunsuzca.

5) İnternetten alışveriş yapmanın avantajlarının başında muhakkak ki uygun fiyatlı olması gelir. Aynı ürünü mağaza fiyatından daha ucuza alma şansınız var ve siz oturduğunuz yerden ürün alırken mutlaka araştırmanızı yapın. Aynı ürün için daha fazla para ödemeyin. Bunun için bir çok internet sitesi mevcut. (ucuzu.com, akakce.com)

Benim size tavsiyelerim bunlar.. Lütfen internetten alışveriş yaparken dikkatli olun.  Ayrıca bir örnek ile yazımızı pekiştirelim. Örneğin bir televizyon alacak olalım. İnternetten bir tane Samsung Led Tv almaya karar verdik. Googlede Samsung Led Tv diye arattık. İlk sıralarda büyük firmaların bağlantıları olduğunu gördük.. Onun yanında akakce.com’un bir bağlantısı var.  Ben akakce.com’a girip istediğim bir modeli seçiyorum.

e-ticaret-guvenlik-1

Samsung UE-46F8000 model televizyona tıklıyorum. İki farklı liste sıralanıyor. En ucuzdan pahalıya sıralanan liste ve en iyi yoruma sahip olan sitelerin listesi. En iyi yoruma sahip olan siteye tıklıyorum. Çünkü daha çok kişi o siteden aldığı üründen memnun kalmış demektir bu.. Şuan en iyi yoruma sahip olan site bizdeuygun.com olarak görünüyor. Siteye giriyorum ve sırasıyla güvenli olup olmadığına bakıyorum..

e-ticaret-guvenlik-2

Adres çubuğumda http kısmını https olarak değiştiriyorum ve sitenin SSL sertifikasının olup olmadığına bakıyorum. Görmüş olduğunuz gibi site açılıyor ve SSL sertifikası olduğunu anlıyorum.

e-ticaret-guvenlik-3

Ardından sitenin en altına inerek İletişim Bilgileri bağlantısına tıklıyorum. Ve görmüş olduğunuz gibi sitenin resmi bir kuruluş tarafından kontrol edildiğini görüyorum.

e-ticaret-guvenlik-4

Ardından alacağım ürünü iadesi veya değişimi konusunda ki site yönetmeliğine göz atıyorum. Eğer yönetmeliği uygun bulursam alışverişimi yapıyorum..

Tabi ki diğer kurallara dikkat ederek alışverişimizi gerçekleştiriyoruz.

2 yorum yapılmış

  1. Ben internetten fazla alışveriş yapmayı sevmem. Ben alacağım malı ellerim, yoklarım. gözlerimle görmem gerek yani. Yoksa rahat etmiyorum.

    1. Alacağınız ürüne göre değişkenlik gösterir bu durum. Örneğin bir ayakkabı alacaksanız direkt interneti tercih etmeyebilirsiniz ama önce gidip mağazada beğenip ardından internetten sipariş verebilirsiniz. Örneğin beyaz eşyalarda bu daha sık karşılaşılıyor. Çünkü internetten alışverişlerde ciddi indirimler söz konusu oluyor zaman zaman… Mağazada ürününüzü seçip internetten siparişini verebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir