IP Adresi & Alan Adı (Domain) Nedir ? | Yazan Gençlik

IP Adresi & Alan Adı (Domain) Nedir ?

İnternet, gezegen üzerindeki en geniş bilgisayar ağıdır. İnternet denen bu dev ağa bağlanan bilgisayarlar birbirlerini tanıyabilmek için kendilerine benzersiz kimlikler edinirler. Bu kimlikler, her bloğun nokta(“.”) ile ayrıldığı dört blok sayıdan oluşur. İşte bu sayılar dizisine IP adresi/numarası denir. IP’nin anlamı internet protokolü demektir. IP numaraları ağ adresi ile host adresini belirten sayılardan oluşan 32 bitlik numaralardır.

IP Adresi ve Çeşitleri

IP Adresleri statik ve dinamik olmak üzere ikiye ayrılır. Dinamik IP adresleri yani sürekli değişiklik gösteren IP adresleri kişisel bilgisayarlarda kullanılır. Kişisel bilgisayarlardaki dinamik IP adreslerinin 1 ay veya 2 hafta gibi belirlenmiş bir kullanım süresi yoktur. İnternet servis sağlayıcınız internete girdiğinizde boşta bulunan bir IP adresini size tahsis eder. İnternet servis sağlayıcınızın size tahsis etmiş olduğu IP adresi değişebildiği gibi bu IP adreslerinin de sizde kalma süresinin uzunluğu da değişiklik gösterir yani standart bir süre yoktur.

Statik IP adresleri ise daha çok web sayfası yayını yapan sunucu bilgisayarlarda kullanılır. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere bir web sayfasını çağırdığınızda o web sayfasının yayınını yapan bilgisayara bağlanmış oluyoruz. Örneğin yazangenclik.com‘um mevcut barındırma(hosting) hizmetini üstlenen sunucunun IP adresi 94.73.148.154’tür.

Tarayıcımızın adres çubuğuna IP adresini yazdığımızda IP adresinin sahibi olan bilgisayara bağlanmış oluruz. Örneğin tarayıcımızın adres çubuğuna http://94.73.148.154 yazdığımızda yazangenclik.com‘um mevcut barındırma(hosting) hizmetini üstlenen sunucuya bağlanmış oluruz. Adresin başındaki “http://” ibaresi ise sunucudan talep ettiğimiz bilginin hypertext formatında olmasını istediğimiz anlamına gelir.

Kısaltma Açıklama Anlamı
HTTP Hyper Text Transfer Protocol Yüksek Metin Nakil Protokolü
HTML Hyper Text Markup Language Yüksek Metin İşaretleme Dili
XML Extensible Markup Language Genişletilebilir İşaretleme Dili

 

94.73.148.154 ile yazangenclik.com ana sayfasına ulaşamayız. Çünkü bir sunucu birden fazla web sayfasının yayınını da yapabilir. 94.73.148.154 IP numaralı sunucu da birden fazla web sayfasının yayınını yapmaktadır.

Bilgisayarlar Arası İletişim Protokolleri

Kısaltma Açıklama Anlamı
HTTP Hyper Text Transfer Protocol Yüksek Metin Nakil Protokolü
HTTPS HTTP, Secure (HTTP + SSL) Güvenli HTTP
FTP File Transfer Protocol Dosya Nakil Protokolü

 

Ama http://173.194.112.47/ ile “google.com.tr” adresine ulaşabiliriz.

Alan Adı(Domain Name) Nedir ?

Görüldüğü gibi IP adreslerinin akılda tutulması çok zordur. Bu yüzden IP adreslerine karşılık gelebilecek, İngiliz alfabesinin harfleri ile rakamlardan oluşan bir isimlendirme sistemi geliştirilmiştir. Bu isimlere alan adı, bu sisteme DNS(Domain Name System) denir.

alan adı sistemi (dns)

DNS’e göre alan adları hiyerarşik bir şekilde yapılandırılır. Bu hiyerarşik düzeni bir piramide benzetirsek alan adını okurken soldan sağa doğru gidildikçe bu DNS piramidinde yukarıya doğru çıkmış oluruz. Örneğin yazangenclik.com. alan adında piramidin en üst tepesi en sağdaki nokta(“.”)‘dır. Fakat alan adlarındaki en sağdaki nokta işareti siteyi çağırırken yazılmasına gerek yoktur.

SubDomain(Alt-Alan) Adı

Alan adlarında alt-alan(subdomain) adları nokta ile ayrılır.
Örnek-1: “yazangenclik” + “.” + “com” + “.

Örnekte “yazangenclik”, “com” alan adının alt alan adıdır. Yani soldaki alan adı sağdaki alan adının alt alan adıdır.

Örnek-2: “www” + “.” + “turkiye” + “.” + “gov” + “.” + “tr” + “.”
www.turkiye.gov.tr.

tr = En üst düzey alan adıdır(TLD: Top Level Domains). Aynı zamanda Türkiye’nin ülke internet kodudur(ccTLD).
gov = “tr.” alan adının alt alan adıdır.
turkiye = “gov.tr.” alan adının alt alan adıdır.
www = “turkiye.gov.tr.” alan adının alt alan adıdır.

Üst Düzey Alan Adları(TLD)

Bir web adresin en sağ tarafta yazan adı, en üst düzey alan adını belirlemektedir. Örnek-2’deki tr gibi… tr Türkiye internet ülke kodu olmakla birlikte en üst düzey alan adlarından biridir.

Genel Üst Düzey Alan Adlarının bazıları(gTLD):

DN Açıklama DN Açıklama
com Ticari edu Eğitim
net Network(Ağ) gov Hükümet(ABD’ye tasis edilmitir.)
org Organizasyon-Kar amacı gütmeyen mil Askeri (Amerikan ordusu)
int Uluslararası biz İş

 

Gelecekte ise istanbul, berlin gibi genel üst düzey alan adları üretileceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir