İşaret Dili Nedir Ve Nasıl Öğrenilir? | Yazan Gençlik

İşaret Dili Nedir Ve Nasıl Öğrenilir?

İşitme engelli insanların konuşması için işaret dili oldukça önemlidir. Özellikle küçük yaşta işitme engeli olan insanlarda işaret dili öğrenmesi için gerekli olan bütün eğitimler verilmelidir. Bunun nedeni ise işaret dilinin yabancı dil öğrenmek gibi zor olması ve ileri yaşlarda öğrenmesinin güç olabilmesidir. İşitme engelli bulunan insanların yanı sıra işitme engeli olmayan insanlarda işaret dili öğrenmelidir.

isaret-dili-beden-dili

İnsanlara karşı olan sorumluluklarımız ve bazı konularda engel yaşayan insanlara yardım etmemiz için sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmemiz gerekir. İşitme engelli insanlar gerektiği zaman ihtiyaçlarını anlatmak için kullandıkları işaret dili bilinmediğinde onlara yardımcı olmamız çok zor olacaktır. Bu gibi durumları yaşamamak için insanların işaret dili öğrenerek gerektiği yerde kullanması ve engelli olan insanlar yardımda bulunması kadar güzel bir duydu olamaz.

İşaret dili öğrenmek isteyen bir kişi bunu eğitimini alabileceği gibi kendi çabaları ile de belirli seviyelere gelebilir. Bu dili öğrenirken yapılması gereken en önemli unsur ise pratik yapmaktır. İşaret dili nasıl öğrenilir sorusunun cevabı pratik yapmakta geçmektedir. Belirli bir temel eğitim aldıktan sonra öğrenilen dili pratiğe dökmezseniz öğrenmeniz uzun sürebileceği gibi öğrendiklerinizi tekrarlamamanız unutmanıza da neden olabilecektir. Bu nedenle işaret dili öğrenmek isteyen kişiler kesinlikle tekrarlarını çokça yapmalı ve işitme engelli insanlarla iletişim kurarak onların sosyal hayatta daha etkin bir rol almalarını sağlamakta yardımcı olunmalıdır.

http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=264 Türk Dil Kurumu tarafından oluşturulan bu sayfayı ziyaret ederek işaret dilindeki bir çok kelimenin nasıl anlatıldığını öğrenebilirsiniz.

1 yorum yapılmış

  1. İşaret dili öğrenmek için büyük bir merakım oluştu son zamanlarda. Bende bütün gün okulda olduğum için online eğitim veren bir kurum arayışına girdim. Sonunda İstanbul Boğaziçi Enstitüsü ne karar verdim. Eğitim sonunda da bir adet sertifika aldım. Eğitimleri gayet güzel ve alacağınız sertifika sayesinde çeşitli iş imkanlarına da sahip olabilliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir