İsrail Saldırılarında Kör Olan Gazzelilere Protez | Yazan Gençlik

İsrail’in Kör Ettiği Gazzelilere Protez Tesellisi

Gazze’ye yaşanan son İsrail saldırılarında birçok Gazzeli gözlerini kaybetmişti. Gözlerini kaybeden bu Gazzelilere protez göz takma kampanyası başlatıldı.

Avrupa’dan finanse edile kampanya kapsamında Genel Hizmetler Derneği’ne bağlı Gazze’deki Özel Göz Hastanesi saldırılarda gözlerini kaybeden Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere yapay, protez göz takmaya başladı. Şuana kadar gözlerini kaybeden 44 Gazzeli protez göze kavuştu.

gazzeli-cocuk

Avrupa’daki Filistinli doktorlar tarafından finanse edilen Gazze’deki gözlerini kaybedenlere protez takma projesinde öncelik  kadın ve çocuklara veriliyor. Göz Hastanesi yetkililerinden yetkililerinden Müdür  İyad el-Helis, önceliğin daha hassas oldukları için kadın ve çocuklara verildiğini belirtti.

Helis ayrıca protezlerin maliyetiyle alakalı bilgilerde verdi. Hastane Müdürü Helis’ten alınan bilgilere göre Avrupa  Filistinli doktorların Almanya şubesinin kaynak sağladığı protez projesi İsrail’in son saldırılarından bu yana iki kez uygulandı. Ve 1.000 dolar ile 2.000 dolar arasında değişen bir maiyeti var.

Protez gözleri hastane ürettiği için renk şekil ve üyüklük konusunda sıkıntı çekilmiyor.

Protez göze kavuşan bir Gazzeli olan 10 yaşındaki Necva Bergut, ” Arkadaşlarının artık ondan korkmayacağını, kendisiyle konuşacaklarını ve bugünden sonra yalnız kalmayacağını ” dile getirdi. ” Aynaya bakmaya korkuyordum. Evden çıkmak istemiyordum. Artık istediğim yere gidebilirim ” sözleriyle mutluluğunu dışa vurdu.

Gazze’deki zor ekonomik şartlar nedeniyle daha önce hayalini bile kuramadığı protez göze kavuşma sevinci bir nebze de olsa Gazze’ye moral vermiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir