İstiklal Marşı Değil Ey Raqip | Yazan Gençlik

İstiklal Marşı Değil Ey Raqip

Ey Raqip Okuyan Akpliler

Malumunuz AKP’li Salih Kapusuz ve İhsan Arslan, AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt ile birlikte HAK-PAR kongresine katılmışlar, İstiklal Marşı’nın okunmadığı, yerine Irak’ın kuzeyindeki yönetimin marşı olarak kabul edilen Ey Raqip’in okunduğu kongrede AKP’liler saygı duruşunda bulunmuşlardı. Bunun üzerine en sert tepkiyi ise Milliyetçi Hareket Partisi koymuştu. Soru önergeleri verildi, meclis kürsüsünde dile getirildi.

Zaten daha önce AKP’li topluluğun İstiklal Marşımızı okurken daha doğrusu okuyamazken çekilen video görüntüleri var. Cemaatçilerin çoğunun da ne İstiklal Marşı’na ne de Ulu Önder Atatürk’e saygısı var. Hal böyleyken AKP’lilerden “Milli Devlet”, “Milli Marş”, “Türk Milleti” hassasiyeti beklemek mümkün değil. Bu cümleleri sadece bir olayın ardından değil birkaç olayın ardından yazıyorum. Yani bir kişinin yaptığı yanlışı Akp’nin üzerine yıkmıyorum. Bu rezilliği ilk duyduğumda kırıldım ama çileden çıkmadım. Ama son okuduğum haber beni çileden çıkardı.

‘İSTİKLAL MARŞI KALKSIN’ Kabul gören maddenin oylanarak şûranın raporunda yer alması durumunda, öğrencilerin sabahları okuduğu Andımız ve İstiklal Marşı da zorunlu olmaktan çıkacak. Madde şöyle: “Törenler ve toplantılar; paylaşma, bütünleşme, denetim ve kontrol mekanizmaları olup okul yönetimi tarafından kültürü etkileme, değiştirme ve yeni değerlerin paylaşılması amacıyla rutin ve zoraki katılıma dayalı etkinlikler olmaktan çıkarılıp yoğun olarak ortak duygu ve değerlerin paylaşımını sağlayacak şekilde düzenlenmelidir.”

MEB’in yaptığı şurada çıkan kararlardan bir tanesi. Hatta hatırlatırım açılımın  baş zamanlarında PKK’nın bir isteğiydi bu. Andımız  zorunlu olarak söyletilmesin, İstiklal Marşı söylenmesin. Hatta bırakın vekili falan Akp’nin iki numaralı adamı Bülent Arınç törenlerin başında İstiklal Marşını ve Saygı Duruşunu gereksiz gördüğünü ifade etmişti. İstiklal Marşı’na karşı yapılan bu kadar akıl almaz işten sonra çıkıp Milliyetçilik’ten bahsedenler yarın öbür gün biz Müslümanız da derler. Bu adamlar nabza göre şerbet verirken biz nasıl anlayacağız hangi şerbetin tatlı olduğu nu ? Bize gelince Milli Devlet’ten, Büyük Türkiye’den bahsederken öbür safa gidip Ey Raqip okuyanlara nasıl inanacağız? Nasıl güveneceğiz bu adamada oyumuzu vereceğiz ?

Eğitimi deneme tahtasına çeviren Nimet Çubukçu Hanım “piç” ettiği bu neslin hesabını nasıl verecektir acaba ? Biliyor musunuz bilmem internette bir yazı dolaşıyor sürekli 1990, 2000, 2010, 2050 gibi yılların konuşmaları geçiyor. 2050 Yılında bir Türk kızı babasına sorular soruyor. Ezan’ı soruyor, Atatürk’ü soruyor ve İstiklal Marşı’nı soruyor.  Türk çocuğu bunları bilmiyor. Bu yazı galiba Nimet Hanım’a fikir vermiş. 2050 Yılında Türk çocuğuna bütün değerlerini unutturmak istermiş gibi bir hali var.

Andımızı ve İstiklal Marşı’nı zorunlu olmaktan çıkararak PKK’nın isteklerine karşılık veren MEB’i lanetle kınıyorum. Türk Genci olarak bunu unutmam, unutturmam, hesabını sorarım. O koca koca koltuklarda oturan amcaları, teyzeleri,  uyarıyorum o koltuklar kalıcı değil. Gün gelir hesabı sorulur. Bu dünyada sorulmazsa ahirette misli misli sorulur. AKP iki yüzlü politikayı bıraksın da adam gibi politika yapmaya başlasın. Dostsa dostluğunu bilelim de ona göre davranalım. Yok, eğer  siyasi taşeronsa ona göre davranalım.

Kürşad Altan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir