Jackie Chan ve Filmlerinin Özellikleri | Yazan Gençlik

Jackie Chan ve Filmlerinin Özellikleri

Jackie Chan, 7 Nisan 1954 Hong Kong doğumlu, dublör, aktör, yönetmen, şarkıcı ve tabi ki dövüş ustasıdır. Sinemayla 7 yaşında tanışmıştır. Bruce Lee filmlerinde de figüran olarak oynamıştır. Sürekli olarak Bruce Lee ile kıyaslanmıştır. Ama bence bu yanlış bir yaklaşım. Çünkü Jackie Chan dayağının tadı bam başka… 100’den fazla film yapmıştır. Opera eğitimi aldığından ve 1980’de başlayan pop müzik kariyeri nedeniyle filmlerindeki birçok müziği kendisinin seslendirdiği gerçeği şaşırtıcı olmaktan çıkıyor.

İşte maddeler halinde Jackie Chan filmleri… Unutmadan bu maddeler bir genellemedir. İstisnalar olabilir.

 

Komedi ve Dövüş bir aradadır

Jackie Chan’in filmleri, komedi unsuru ile diğer dövüş ve kavga içerikli filmlerden ayrılır. Chan kötü adamları pataklayarak seyircisini güldürür.

 

Öldürmez Pataklar

Filmlerinde kavga ederken silah kullandığı çok azdır. Çoğunlukla silahı caydırıcı bir unsur olarak kullanır. Silah ile adam öldürmez. Onun yerine döver. Ne tuhaftır ki düşmanları da Chan’i silahla öldürmeyi akıl etmez. Demek ki ya düşmanları adamı iki tokatla dövebileceklerini sanıyor ya da adam çok hızlı düşmanlarının düşünmesine bile vakit vermiyor.

 

Kendine has bir dövüş tekniği vardır

Bir kung fu ve dövüş ustası olan Jakie Chan, kendine has dövüş tarzıyla bir tür sanat yapar. 1 dövüş sanatı vardır 2 Jackie Chan’in dövüş sanatı vardır. Çevresindeki bilumum eşyalar ve araç gereç ile düşmanlarını döver. Çıplak elle adam dövdüğü nadir görülür.

 

Komiktir

Komiklik Jackie Chan’in mizacında var. Ekşi Sözlük yazarı yerli mal Chan’in komik mizacının kaynağını şu şekilde bir hikaye ile anlatıyor:

Abimiz gençken bi’ kavgaya karışıyor. Bayağı şiddetli bi’ kavga oluyor. Neyse, kavga bittikten sonra bu bakıyor elinin üstünde bi’ kemik dışarı çıkmış. Bu hemen sarıp sarmalıyor. Aman sensei görmesin yoksa siker belâmı diye kimseye de söyleyemiyor. Neyse birkaç gün sonra bakıyor kemik hâlâ dışarda. Nu zorluyor içeri girmiyor. Tö’be yarabbi doktora mı gitsem n’apsam diye düşünürken, bi bakıyor kemik düşüyor. Yerine bakıyor yara falan yok. Sonra kemiğe dikkatlice bakıyor. Dişmiş amına koyim. Dişini döktüğü adamın dişi eline yapışmış. Kaç gün boyunca o dişle dolaşıp durmuş meğer. Yani adamın komikliği kendinden doğal…

#22811286 31.03.2011 00:07 yerli mal

 

 

Hep iyidir İyiliği aşılar

Sürekli iyi rollerde oynamıştır. Hep iyi adamdır. Kendisine gelen kötü adam rollerini reddetmiştir. Red yanıtının sebebini hayranlarına kötü örnek olmak istemediğini beyan etmiştir.

 

Mutlu sonla biter

Jackie Chan’in 100’den fazla filmi vardır. Bir çok filmde figüran olarak oynamıştır. Bazı filmlerinde 5 dakikadan daha az bir süre filmde göründüğü de olmuştur.

 

Dublör kullanmaz

jackie-chan

Jackie Chan dublörlükten sinema sektörüne girdiği için son filmleri dışında hiçbir filminde dublör kullanmamıştır. Hatta aynı filmde rol aldığı diğer oyuncuların tehlikeli sahnelerinde onların dublörlüğünü yapmıştır. Bu nedenle de kırılmadık, çıkmadık, ezilmedik uzvu kalmamıştır.

 

Cinsellik ve Çıplaklık gözle görülmez

Jackie Chan işini iyi yapma kaygısından başka bir kaygıya sahip olmadığından filmlerinde cinsellik ve çıplaklık ile prim yapmaya yeltenmemiştir. Filmlerinde çıplaklık içeren birkaç sahne olmuştur. Ama bunu saf çıplaklıkla prim yapmak için değil komedi için yapmıştır. Ve bu sahneler pek göze batmaz. Bu sahnelerde filmin tuzu biberi gibi bir şey diyebiliriz.

 

Genel İzleyiciye hitap eder

Filmleri komedi tarzında olduğu için çocukları cezbeder. Bunun farkında olan Chan de filmlerini her yaş grubuna hitap edecek şekilde senaryolamıştır, çekmiştir ve ya genel izleyiciye hitap edecek projelerde rol almıştır.

 

Dayağı çok lezzetlidir

jackie-chan-bomba

Jackie Chan filmlerinde kendisine vurmayan adama vurmaz. Böyle bile filmlerinde adam dövmeden duramaz. Anlaşılan adamın dayağı öyle lezzetli ki düşmanları dayağını yemekten kendilerini alıkoyamıyorlar.

 

Romantik değildir

Jackie Chan için masa, tava, kendinden destekli merdiven ve pataklanacak adamlar kafidir. Aşk ile işi olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir