JPEG Formatı Resim Dosyasına Kopya Koruması | Yazan Gençlik

JPEG Formatı Resim Dosyasına Kopya Koruması

Dijital ortamdaki en yaygın grafik nesnesi dosya uzantısı hiç kuşkusuz, JPEG‘dir. JPEG formatının geliştiricisi Joint Photographic Experts Group, korsanla savaşmak için yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Gün geçmiyor ki teknoloji ile haşır neşir olmayalım. Hayatımızın her anını artık dijital ortamlara taşımaya başladık. Anılarımızı dijitalleştirip sanal sosyal mecralarda paylaşıyoruz. Sanal dünya, bu denli kalabalık ve aktif bir mecra olunca hayata dair her şey buraya taşınmaya başladı.

copyright

Sanal dünya kimilerimizin çalışma alanı, iş yeri olmuş durumda. İşlerini sanal dünyada icra ediyorlar ve tabi en önemlisi ürettikleri ürünlerini buralarda insanlara sunuyorlar. Ürettikleri neler ? Makaleler, videolar ve grafikler. Ama bir sorun var ki ürünlerinin kopyalanması…  .

Konuyla alakalı olarak JPEG dosyası formatının geliştiricisi, Dijital Hak Yönetimi denen bir yeniliğin peşinde. DRM olarak da bilinen yöntem JPEG dosyalarına entegre edilecek şifreler ve anahtar datalar ile fotoğrafın veya grafiğinin tüm kontrolü üreticisinin eline olacak. Firma getireceği yenilik ile telif hakkı ihlallerinin önüne geçmeyi planlıyor.

Aslen film endüstrisi vb. alanlarda JPEG 2000 dosya formatı ile DRM teknolojisi kullanılmaktadır. Firmanın gelecekteki planları arasında DRM teknolojisinin tüm JPEG formatlarına getirilmesi konusu var. Telif hakkı ihlallerinin önüne geçmede sağlam bir adım olabileceği aşikâr olsa da internet yayıncıları arasında konuyla ilgili bir itilaf söz konusu. Bu yüzden DRM’nin hayata geçirilebileceğine de kuşkuyla bakılıyor. Ya da interneti teğet geçip sadece dijital fotoğraf makinalarını ve cep telefonlarını etkileye de bilir. DRM hayata geçirilir ise JPEG dosyalarını sahibinin izni olmadan kullanamayacağız ve görüntüleyemeyeceğiz anlamına geliyor. Ama ne olacağını zaman gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir