Kaizen Tekniği İle Tembellikten Ve Üşengeçlikten Kurtulun | Yazan Gençlik

Kaizen Tekniği İle Tembellikten Ve Üşengeçlikten Kurtulun

Her insan derinlerde bir şeyler başarmayı hedefler ancak tembellik ve üşengeçlik engel olabilir. Tembellik nedeni ile ayrıca hedeflerine de ulaşamayan insanlar mutlu yaşamı yakalayamamakta. Sizlerde üzerinize bir kabus gibi çöken bu tembellikten kurtulmak istiyorsanız Japonların iş verimini artırmak için kullandıkları Kaizen yöntemini deneyebilirsiniz.

tembellik-ve-usengenclik

Kaizen yöntemi nedir?

Aslında kaizen yöntemi çok fonksiyonlu ve iş veriminin artırılması için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile kendinizin iş hayatındaki başarınızı artırabileceğiniz gibi kişisel gelişiminizi daha da kuvvetlendirme içinde kullanabilirsiniz.

Kaizen yöntemi nasıl uygulanır?

Kaizen yöntemi ile tembelliğinizi ortadan kaldırmak aslında çok kolay. Yapmanız gereken günde sadece 1 dakikanızı tek bir işe ayırmaktır. Her gün bir dakika tek bir işe ayırdığınızda kısa bir süre sonrasında tembelliğin sizin üzerinizde olan etkisindeki değişikliği hissedebilirsiniz.

1 dakikalık işi kendinize seçmeniz gerekli. Seçiminizi yaparken de istediğiniz ve devamlı yapabileceğiniz bir şeyi seçmenizde önemlidir. Örnek olarak 1 dakika boyunca kitap okumayı seçebilirsiniz. 1 dakika boyunca mekik çekmek olabilir veya dakika boyunca gereksiz postalarınızı silmek gibi.

Bir süre 1 dakikalık çalışmalarınızı artırarak 5, 10, 15 dakika gibi sürelere çıkarabilirsiniz. Kısa süreler içerisinde gerçekleştirdiğiniz küçük başarılar bir süre sonra daha adapte olabilen bir kişiliğin kapılarını sizlere açabilir. Bu şekilde devam ettiğinizde kaizen yapmak için gerçekleştirdiğiniz işler haricinde de karşınıza çıkan sorumlulukları gerçekleştirmeniz sizin için daha kolay olacaktır. Böylelikle daha aktif bir insana dönüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir