Kamuya 100 Bin Bilişimci Alınacak | Yazan Gençlik

Kamuya 100 Bin Bilişimci Alınacak

Kamuda başlayan FETÖ operasyonları sonrasında binlerce kişinin memurluk hayatına son verildi. Durum böyle olunca devlet kurumlarında çalışan memur sayısının azalması ile büyük ölçüde memur ihtiyacı ortaya çıktı. Bunun yanı sıra Hükümet yeni memuriyetler açarak da memur alımına devam etmektedir. Yapılan son açıklamalar ile bilişim uzmanı olarak 100 bin memur alımı yapılması beklenmekte.

kamu-personali

FETÖ kapsamında binlerde memurun devletin belgelerini izinsiz olarak kendi yararına kullanması devlet kurumlarındaki bazı durumlarında değiştirilmesine neden oldu. Buna göre her kurum bünyesinde bilişim uzmanı çalıştırmak zorunda olacak. Bu da alınacak 100 bin bilişim uzmanı ile sağlanacak. Bu uzmanlar devletin bilişim konusunda güvenliğini sağlayarak oluşabilecek benzer tehditlere karşı önlem alacaklar.

Hangi Kurumlara Memur Alımı Olacak?

Gerçekleştirilen bu yenilik ile bir çok kamu kurumuna bilişim uzmanlarının atanması planlanmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, TÜBİTAK gibi devletin gizli bilgilerinin yüksek derecede bulunduğu kamu kurumlarına bu konuda deneyimli ve yeterli bilgiye sahip olan kişiler bilişim uzmanı olarak atanacak. 8 bin TL maaşla 100 bin memur alımı şartları henüz belli değil. Kısa bir süre içerisinde bu detaylarında kesinleşim kamuya duyurulması beklenmekte.

Bilişim uzmanı alımı sadece bu seneye özgü olmayacak. Hükümet 6 yıl içerisinde 300 bin bilişim memuru almayı planlıyor. Memur olarak çalışan bilişim uzmanları ortalama olarak 8 bin Türk Lirası maaşla çalışmaktadır. Bu derece önemli olan göreve deneyimli insanların başvurması ile 6 yıl içerisinde 300 bin personelin alınması planlanmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir