Kan Bağışı | Yazan Gençlik

Kan Bağışı

Kan bağışı bir toplumsal sorumluluk gereğidir ve sağlığa faydalıdır. Bağış sayesinde insanların kan ihtiyaçlarını karşılarsınız. Böylelikle insanlara yaşam şansı verirseniz insanın iyi işlerinde sizin payınız olacak. Adam kötüyse yapacak bir şeyiniz yok, sizin suçunuz değil.

Unutmayın herkes ektiğini biçer. Siz sağlıklıyken kan vermezseniz gün gelir size lazım olur. Allah muhafaza size kan veren olmazsa ne yapardınız, bir düşünün. Kan bağışı yapmak bir toplumsal gerekliliktir. Üstelik size maddi bir şey kaybettirmezken, manevi huzur verir. Kanınız yardıma ihtiyaç sahibi birine yarayacaktır. Hayatı sizin sayenizde kurtulacaktır ve birinin canını kurtarmaktan güzel ne olabilir? Böylelikle sevap kazanmış olursunuz. Kan bağışıyla her şekilde faydaya girmiş oluyorsunuz. Bu sözlerim sizin için boş gelmişse birde şunu düşünün. Eğer damarınızdaki akan asil Türk kanı ise kan bağış noktalarında sıra oluşturursunuz. Evet, hem ırkımızın gelenekleri ve örfleri hemde dinimizin gerekleri bunu göstermektedir. Türk Gelenekleri ve İslamiyet insanlara yardım etmenin gerekliliğini söyler. Bizim için bir insana kan vermek zorunlu olduğumuz davranışlar arasındadır.

Kan bağışını kan merkezlerine giderek yapabilirsiniz. Kan bağışı yapmanın faydaları:

 • Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
 • Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
 • Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
 • Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
 • Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
 • Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
  AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz
  Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
 • Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.


Sürekli ve düzenli kan bağışlayanlara:
10 bağışta Bronz Madalya
25 bağışta Gümüş Madalya
35 bağışta Altın Madalya
40 bağışta Plaket verilerek taltif edilir.

Kan bağışında bulunanlara KAN SİGORTA KARTI tahsis edilir. Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm Kızılay Kan Merkezleri‘nden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır.

Kan bağışı tecrübeli hekimlerimiz tarafından muayene edilerek gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir