Kan ve Kanın Görevleri | Yazan Gençlik

Kan ve Kanın Görevleri

Kan

Ufak bir yaranın kısa bir süre içinde kapandığına ve kanın süratle pıhtılaştığına muhakkak siz de dikkat etmişsinizdir. Acaba bu nasıl oluyor ? Bu olayın sebeplerini öğrenmeye çalışmadan ve kanın çeşitli görevlerini gözden geçirmeden önce bileşimini incelemek yerinde bir hareket olacaktır.

Kanımızın bir kısmı, kan plazması adında sarımtırak bir sıvıdan meydana gelmiştir. Bu sıvının içinde su, madensel ve organik maddelerden başka, erimeden duran değişik şekil ve büyüklükte cisimcikler vardır. Bu cisimciklerin bazıları küçük ve kırmızıdır. Alyuvar adını alan bu cisimcikler sayıca daha çokturlar. Sıhhatli bir insanın bir milimetre küp kanında 5 milyon alyuvar vardır. Renginin kırmızı oluşu, içindeki demiri bol, hemoglobin, adı verilen azotlu bir maddedendir. Sayıca daha az olan diğer cisimcikler akyuvar veya lökosit adını alırlar. Bir milimetre küp kanda 8 bin akyuvar vardır.

Kan plazmasında, yukarıda saydıklarımızdan başka yuvarcık (globülin) adı verilen çok küçük cisimcikler de bulunmaktadır. Bu çeşitli elemanlara, kanın belirli özellerini meydana getiren değişik görevler yüklenmiştir.  Yazan Gençlik – Kürşad Altan – yazangenclik.com

Kanın Pıhtılaşması

Kanın önemli bir özelliği de, havayla temas edince sertleşerek hafifçe jelatinimsi bir kıvam almasıdır. Buna pıhtı denir.

Pıhtılaşma adı verilen bu olay, ufak yaraların süratle kapanmalarını sağlamakla kalmaz, devamlı kanamayı da önler.

Pıhtılaşma sırasında kan ve doku etmenlerinin; bilhassa, plazmanın içinde bulunan ve damar yaralandığı zaman fibrin (kanın pıhtılaşmasında yarayan bir madde) haline geçen fibrinojenin (kan pıhtısı içindeki lif gibi bir madde) rolü çok önemlidir.

Pıhtılaşmayı kısaca inceleyelim: Önce globülinler birbirlerine yapışırlar. Daha sonra fibrinlerden yapılmış iplikler, yaranın üzerinde alyuvarların dışarı çıkmasına engel olan bir ağ tabaka meydana getirirler. Artık bu andan itibaren kan akmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir