Kar Kayağı Seçimi Nasıl Yapılır?

En eğlenceli kış aktivitelerinden birisi olan kayak gün geçtikçe daha çok gelişen bir sektör haline geldi. Geçmişte tek tip olan kayakların yerini birçok faktöre göre çeşitlenen farklı tasarlanan kayak seçimi özellikle yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Kayak seçimi neye göre yapılır sorusunun cevabını bilmek bu son derece eğlenceli olan kış sporunu yaralanmadan, güvenilir ve konforlu bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlar. Peki, kar kayağı seçimi nasıl yapılır?

kayak-seçimi

Diğer spor dallarında da olduğu gibi, ekipmanların çoğu seviye, yaş, cinsiyet ve stil gibi kavramlara göre çeşitlilik gösterir. Kayak sporunda da durum böyle çeşitlenmiş ve doğru kayak seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında vücut yapısı, cinsiyet ve yaş, kayak seviyesi, kayak yapılan zemin ve kullanılan stil, kayak çeşitleri ve kayağın teknik özellikleri hususları yer alır.

Kayak performansını oluşturan teknik özellikler ve kayak çeşitleri daha çok ileri seviye kayakçılara hitap etmektedir. Kayağa yeni başlayacak sporcular için diğer faktörlere ağırlık verilmelidir.

 

Cinsiyet, Vücut Tipi ve Yaşa Göre Kayak Seçimi

Kadın ve erkek vücudu anatomisi farklı olduğundan, kayak markaları kadınlar, erkekler ve hatta çocuklar için farklı kayak tasarımları oluşturmaya başladı. Kadın kayakları genellikle daha renkli, çeşitli desenlerle bezenmiş ve daha hafif şekilde tasarlanıyor. Çocuklar arasında kız ve erkek ayrımı gözetmeksizin tek tip kayaklar söz konusu. Fakat gençler için daha çok serbest stil geniş kayaklar önerilir.

Kar kayağının uzunluğu ve esnekliği, vücut yapısına göre değişkenlik gösterir. Her kayak markasının hangi kiloya uygun olduğunu gösteren tabloları vardır ki kayak alırken bu tablo baz alarak alışveriş yapılmalıdır. Profesyonel kişilerden kilo, boy, kayak seviyesi faktörleri toplam değerlendirilerek farklı uzunluklarda kayak önerileri alınabilir. Kayağa yeni başlayanların kontrolü daha kolay sağlamaları için daha kısa modelleri tercih etmeleri önerilir. 

Seviyeye Göre Kayak Seçimi

Kayak sporunda ilerleme kaydetmede doğru kayak seçimi çok önemlidir. Seviyeye uygun kayak seçildiğinde pistte kontrolü sağlamak aşamalı olarak ilerleyeceğinden daha sağlıklı olacaktır. Seviyeye göre kayak seçimi için kayağın esneklik değerine bakılır.

Yeni başlayanlar için genellikle esnek ve yumuşak kayaklar önerilir. Deneyimli kayakçılarsa hız ve manevra konusunda sıkıntı yaşamadıkları için daha güçlü ve sert kayakları tercih edebilir. Kilo faktörü burada da devreye girer ve 50 kg altındaki kayakçıların hafif kayakları, 90 kg üstündeki kayakçıların sert kayakları tercih etmeleri daha güvenlikli olacaktır.

 

Nasıl Kayak Alınmalı?

Kayak seçiminde en önemli faktörlerden bir diğeri de zemin ve stildir. Yavaş, hızlı, akrobatik gibi farklı kayma stilleri ve bol kar, pist ve buz gibi kayak zeminleri için farklı kayak takımları mevcuttur.

All Mountain: En risksiz kayak tipidir. Geniş uçlu, ortalama 80 mm genişliğinde her tip kar zemini için uygundur. Ocak ayındaki taze kardan bahar aylarına kadar sorunsuz kayma imkanı sunar.

Carving: Manevraları kolaylaştıran, 80 mm’den az genişliğe sahip bu kayaklar performans ve hassasiyet gerektiren alanlardan, bakımlı pistlere kadar kullanım seçeneği sunar. Farklı esneklikte çeşitleri olan bu kayaklardan kendi seviyenize uygun olanı satın alabilirsiniz.

Freerider: Bol karlı zeminlerde, genişliği 90-180 mm arasında hatta bazen daha fazla olabilen freerider kayaklarda esnekliğini seviyeye göre belirlemelisiniz. Düz kuyruklu, normal kavisli sert kayaklar kontrol ve yüksek hız sağlarken, esnek burunlu ters kavisli kayaklar daha fazla keyif verir.

Freestyler: İleri seviye kayakçıların çok tercih ettikleri kayak çeşitlerinden birisidir. Bu kayaklar ikiz uçludur ve bu sayede akrobatik hareketler, ileri, geri kolayca gitme gibi manevraları yapmayı sağlar. Dayanıklı fakat hafif yapıları sayesinde kar parklarındaki kayak zeminine zarar verecek şartlara karşı koruma sağlayan özel tasarımları vardır.
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>