Kar Nedeni İle İptal Edilen Uçuşlarda Yolcu Hakları | Yazan Gençlik

Kar Nedeni İle İptal Edilen Uçuşlarda Yolcu Hakları

Yoğun kar yağışının hakim olduğu şu günlerde ulaşım da oldukça zor gerçekleşmekte. Uçak, otobüs veya şahsi araçlarla yapılan seyahatler kesintiler kar nedeni ile oldukça sık gerçekleşmekte. Kar nedeni le iptal edilen uçuşlarda ise yolcu hakkının bilinmesi yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi için önemli. Bu konuda yolcu olarak haklarınızı iyi bilmeniz gerekmektedir.

karli-havada-ucak

Özellikle önceden planlanarak alınan uçak biletleri hava koşulları nedeni ile iptal edildiğinde yolcu kendi haklarını bilerek mağduriyet yaşama durumuna karşı önlem almalıdır. 3 Aralık 2011 28131 sayılı Resmi Gazete’de yayınmış ve 1 Ocak 2012 tarihinde onaylanmış olan yasaya göre uçuşların hava koşulları nedeni ile iptal edilmesi sonrasında hava yolu şirketlerinin gerçekleştirmesi gereken bazı işlemler vardır. Bu yasa Türkiye menşeli hava yolu şirketleri için geçerli olmaktadır.

Kar veya diğer hava koşulları nedeni ile uçuş iptal olduğunda sizin istemeniz üzere hava yolu şirketi sizi uçuşun başlangıç noktasına tekrardan götürme zorunluluğu vardır. Aynı zamanda çeşitli nedenlerden dolayı uçuşlar gerçekleştirilemiyorsa uygun bir otelde konaklamanızı da karşılaması gerekir. Yolcuya verilen bu olanakların içerisinde yolcunun yemekleri de hava yolu şirketi tarafından karşılanmalıdır. Hava yolu şirketinin görevleri bununla da bitmemekte. Yolcunun mağdur olması durumunda sahip olduğu bütün haklar hava yolu şirketi tarafından yolcuya iletilmelidir. Bilet sahibi yolcu isterse bilet ücretini de talep edebilir. Yolcu kendi isteği doğrultusunda haklarını istediği gibi kullanma yetkisine sahiptir. Bu imkanlar sayesinde eğer uçuşunuz hava şartları nedeni ile iptal olursa bu haklarınızı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir