Karda Araba Nasıl Kullanılmalı ? | Yazan Gençlik

Karın Tüm Türkiye’de Hakim Olduğu Bu Günlerde Araba Nasıl Kullanılır?

Son zamanların en etkili kar yağışı tüm Türkiye’yi etkisi altına aldı. Özellikle İstanbul’da görülen kar yağışı kara yolunun kapanmasının yanı sıra hava yolunun da bu durumdan etkilenmesine neden oldu. Kar sonrasında arabasını kullanmak isteyenler ise bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Karda nasıl araba kullanılır konusunda bazı noktalara dikkat ederek aracınızın hakimiyetini ele alabilirsiniz.

karda-araba-kullanma

Karda araç kullanma teknikleri

  • Eğer kış lastiğiniz yoksa kesinlikle aracınızı bulunduğu yerden çıkarmayın. Yağmurlu havalarda yaz lastiği kullanabilirsiniz ancak karlı havalarda kar lastiklerinin zor ilerlediği yollarda yaz lastikleri ile büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.
  • Direksiyon hakimiyeti çok önemlidir. Aracınızı kullanırken direksiyon hareketlerinizi yumuşatın. Hızlı dönüşlerden ve ani direksiyon çevirmelerinden kaçının. Bunu sağlamak içinse hızınızı düşürmeniz gerekir.
  • Pas pedalına ani yüklenişler yapmayın. Özellikle araç kalkışlarında yavaş bir şekilde kalkın.
  • Fren yapacağınız zaman ise iki seçeneğiniz bulunmakta. Aracınızda ABS sistemi varsa ve ani durma gereksinimi ortaya çıkmışsa hem debriyaja hem de frene sonuna kadar bazın ve durana kadar ayağınızı çekmeyin. ABS sistemi olmayan araçlarda ise debriyaja sonuna kadar basın ancak frene tam basmak yerine basıp çekmeyi kullanın. Böylede ABS etkisi gerçekleşir.
  • Motor freni bu tür durumlarda çokça tercih edilir ancak tavsiye edilmez.
  • Yokuş aşağı inerken düşük hızda, hissedilebilir seviyede frene basıp, el frenini bir iki diş yukarı çekip düşük vites kullanmalısınız. Yokuş yukarı ise belirli bir hıza ulaşmış olun ve yüksek vites düşük devirde yokuşu çıkmaya başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir