Kayık | Yazan Gençlik

Kayık

Kayık sözcüğü ile kürek, motor ya da yelkenle yol alan küçük bir deniz taşıtı anlatılmak istenmektedir. Latin halkı, ticaret gemilerinin yanlarında yer alan filikaları denizin sığ olduğu kısımlarda suya indirerek malları yüklüyor ve böylece sahile yaklaşabiliyordu. Tarih öncesi çağda kayık, en yaygın taşıma aracıydı. İnsanlar  besinlerini elde etmek, ticaret yapmak ve savaşmak için bu sulardan yararlanıyorlardı.

İlk yüzen taşıt, hiç şüphesiz bir ağaç kütüğüydü. Akıntı, bu kütüğü sürüklüyordu. Üzerinde bulunan insan eşindeki bir kazığı kürek gibi kullanmaya çalışarak kütüğü yönetiyordu. Bir süre sonra oyabileceğini düşündü. Böylece insanları ve malları ıslanmadan taşıyabilecek gerçek anlamda ilk kayık doğdu. Hafif ve yönetilebilir  bir araçtı.

Ancak bu ilk yüzen araçların bir itme kuvvetine gereksinmeleri vardı. İnsanoğlu çok geçmeden buna da bir çare buldu. Böylece ilk kürek ve yelken yapıldı. İlk küreği sadece itmek için kullanılan bir kazıktı. Kayıkçı, kazığı dibe dayayarak kuvvet alıyor ve kayığın ilerlemesini sağlıyordu. Bir süre sonra insan, kazığın dibe dayanmasının olanaksız olduğu yerlerde de kayığı ilerletebileceğini anladı ve ilk yelken yapıldı. Rüzgârın yelken yüzeyi üzerindeki etkisine göre kayık yol alıyordu. Zamanla daha geniş yüzeyli yelkenler yapıldı.

Böylece gerçek anlamda denizciliğe erişilmiş oldu. Tekniğin ilerlemesi ve deniz nakliyatı gereksinmesinin günden güne artmasıyla  birlikte gittikçe daha güçlü ve daha kolay hareket edebilen kayıklar yapıldı. Böylece ilk gemi doğdu. Kayık, su üzeri nakliyatındaki eski değerini yitirdi. Artık daha nemsiz görevlerde kullanılmaktaydı.

Limanlarda bulunan kayıklar, gemilerin yük alma ve yük boşaltma işlerinde kullanılıyordu. Bundan başka gemilerde cankurtaran kayıkları  bulunuyordu. Geminin karşılaşabileceği bir tehlike ânında bu kayıklardan yararlanılacaktı.

Bununla beraber balıkçılar için kayık, her zaman için çok değerli ve önemliydi. Bir zamanlar köprülerin bulunmadığı nehir ve göl sularında işleyen kayıklar, önemli bir görevi yerine getiriyorlardı. Yolcu ve mal taşıyor, balık avına yarıyorlardı. Zamanımızda kayığın önemi yeniden azalmıştır.

Liman hizmetlerinde vinçler, özel makaralar ve römorklar kullanılmaktadır. Balıkçılık, gittikçe daha endüstriyel bir görünüm almaktadır. Bu nedenle daha çok büyük teknelerle balıkçılık yapılmaktadır.

Nehirler üzerinde kurulan çok sayıda köprü, yük ve insan taşıyan kayıkların ortadan kalkmasına yol açmıştır. Göllerde ise büyük vapurlar çalışmaktadır.

1 yorum yapılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir