Kenan Evren GATA'da Hayatını Kaybetti | Yazan Gençlik

Kenan Evren GATA’da Hayatını Kaybetti

Kenan Evren

Türkiye Cumhuriyeti 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren öğlen vakitlerinde rahatsızlanmıştı ve bugün saat 23 sularında hayatını kaybettiği haberi kaldırıldığı hastaneden geldi. Hayatını kaybeden Evren’in ölüm nedenini yaşlılığa bağlı çoklu organ yemeksizliği olarak biliyoruz. Bugün rahatsızlandığında çoklu organ yemeksizliği şikayetiyle Gülhane Askeri Tıp Akademisi‘ne kaldırılmıştı. Sanık sandalyesinde 18 Haziran 2014 yılında mahkum edilen 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in rahatsızlığı üzerine ailesi, yakınları ve  avukatları tedavi gördüğü hastaneye çağrılmıştı.  Akşam 23 sularında da hayatını kaybettiği bilgisi geldi.

Kenan Evren’in Hayatından Kesitler

12 Eylül 1980 askeri darbesinin mimarları  arasında bulunan 17. Genelkurmay Başkanı olan Kenan Evren,  darbe suçuyla müebbet hapse mahkum edilen ilk genel kurmay başkanı olarak Türkiye tarihine geçti.

Kenan Evren

17 Temmuz 1917 yılında Manisa’nın Alaşehir ilçesinde doğdu. 1977 yılındaki kanlı 1 Mayıs günü hayatının dönüm noktasını oluşturdu. Bir çok görevde yer alan Kenan Evren Kore Savaşı zamanlarında da orduda görev yapmıştı. 1978 tarihinde Türk Ordusu’nun başına geçti. Kenan Evren’in genelkurmay başkanlığı yaptığı yıllarda Türkiye zor zamanlar geçiriyordu. Karışıklıklar her yerdeydi. Her köşede sağ – sol çatışmaları oluyordu. Üniversitelerde her gün olaylar yaşanıyordu. İşte bu olaylar gerekçe gösterilerek 1980 senesinin 12 Eylül’ünde Türk Ordusu Kenan Evren’in emriyle yönetime el koydu.

Genelkurmay Başkanı Kenan Evren 12 Eylül günü ” Türk Ordusu kaybolan devlet otoritesini yeniden tesis etmek için yönetime el koymak zorunda kalmıştır. ” sözleri ile darbeyi radyo ve televizyondan bildirmişti. Cunta yönetimi başkanı olarak anayasa yaptı. 82 Ana ayası olarak bilinen yasa halen yürürlüktedir. 1982 yılında günün yasalarıyla referandum yapılarak Cumhurbaşkanı seçildi. 9 Kasım’da cumhurbaşkanlığı görevine başladı. 18 Haziran 2014’te ise 1980 yılındaki darbenin sorumlusu olarak müebbet hapse mahkum edildi. Bugün yani 9 Mayıs 2015 saat 23 gibi kaldırıldığı GATA yoğun bakımında hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir