Kertenkele Dizisi ve 1. Sezon Hikayesi Özeti | Yazan Gençlik

Kertenkele Dizisi ve 1. Sezon Hikayesinin Özeti

Kertenkele 2014 yılında ATV’de yayınlanan  ve yapımını Yapım Atölyesi’nin üstlendiği   televizyon dizisidir. Dizinin yönetmen koltuğunda Murat Onbul bulunmaktadır. Kertenkele senaryosu ise Savaş Korkmaz ve Hakan Kandal tarafından yazılmaktadır. Dizinin başrolünü Timur Acar ile Sera Tokdemir paylaşmaktadır.

Kertenkele, 25 Ekim 2014’te başladığı 1. sezonu 20 Haziran 2015’te 34. bölüm sezon finalini yayınlayarak geride bıraktı. Kertenkele 1. Sezonda neler oldu. Gelin onu bir hatırlayalım.

Dizi, 2004 İran yapımı Kertenkele adlı sinema filminden uyarlanmıştır. Kertenkele sinema filmi  ” Allah sadece iyi insanlara ait değildir; Allah suçluların da Allah’ıdır. ” sloganıyla yola çıkan, bunu konu ve tema edinen İranlı bir filmdir.

Kertenkele dizisi ise yetimhaneden kaçan çapkın bir hırsızın bir de imam kılığında hapishaneden kaçtığı imitasyon bir imamı ve maceralarını anlatmaktadır. Hikaye içerisinde bir de başrolü yani Kertenkeleyi yakalamakla kafayı bozmuş komiser Ünsal vardır. Kertenkele 1. sezonun hikayesi temel üzerine inşa edilmiştir. Kertenkele kabaca kıyafet çalan, arabaları izinsiz ödünç alan ve başkalarının evlerinde yine izinsiz ikamet eden çapkın bir hırsızdır.

Evlere giren Kertenkele bu sefer Mafya Kenan’ın evine girmiştir

kertenkele-kenan

Mayfa Kenan’ın evine giren Kertenkele, Deli Kenan’ın eve gelmesiyle byük bir tehlikenin ortasına düşer. Kenan intihar edecekken evde yüz yüze gelmeleri hiç iyi olmamıştır. Kenan sevgilisinin ihanetine dayanamaz ve intihar etmeye kalkar, derken Kertenkele mani olur. Ama yine de yaralanmasına engel olamaz ve silah ateş alır ardından kurşun Deli Kenan’ın başını sıyırır. Kertenkele ambulansı arar ve kaçar.

Kertenkele yangından bir çocuğu kurtarırken yakalanır

kertenkele-yangından-cocugu-kurtariyor

Kertenkele yine komiser Ünsal’dan kaçarken, yolu üzerinde bir yangına denk gelir. Yangının ortasında da bir çocuk vardır. Tabi iyi kalpli hırsız dayanamaz ve çocuğu kurtarır ama komiser Ünsal’a yakalanır.

Hapse giren Kertenkele hastaneden imam kılığında kaçar

kertenkele-hoca-kiliginda

Ünsal’a yakalanan Kertenkele hapse atılır. Hapis hayatına dayanamayan Kertenkele intihara yeltenir ama başka bir mahpus engel olur. Kertenkele hastaneye kaldırılır. Hastanedeki yatak arkadaşı Ziya Bilgin adlı bir imamdır. Kertenkele imamın cübbesi ile sarığını kuşanıp hastaneden firar eder.

İmam kılığında geldiği konakta Zehra’yı görür ve aşık olur

kertenkele-konakta-zehrayi-gorur

İmam kılığında firar eden Kertenkele, kendisini sahte pasaportla yurtdışına kaçıracağı adamın oturduğu mahalleye gelir. Mahallenin camisine bir imam atanmamıştır ve mahalleli Kertenkele’yi imam kılığında görünce camilerinin imamı sanarlar. Kertenkele mahallenin camisinde imamlığa başlar. Tabi imamlıkla alakalı hiç birşey bilmez. Yine de düşe kalka bir şeyler öğrenir ve her defasında durumu kurtarır veya durumu kurtaracak bir şeyler bulur. Zaten dizinin ana temasını bu oluşturur.

Bu arada mahalledeki konağın sahibi gayrimenkul zengini Ekrem bey, lojmanı olmayan Ziya Hoca kisveli Kertenkeleye konakta kalacak bir yer ayarlar. Kertenkele konakta Ekrem Bey’in torunu Zehra’yı görür ve aşık olur.

Ziya Hoca Zehra ile sahte evlilik yapmayı kabul eder

kertenkele-sahte-evlilik-teklifi-alır

Zehra’nın dedesi Ekrem bey hastadır ve kısa bir ömrü kalmıştır. Ayrıca Ekrem beyin tek arzusu torunu Zehra’yı evlendirmektir. Zehra’da en sonunda dedesinin ısrarlarına dayanamaz ve sahte evlilik yapmaya karar verir. Ama anlaştığı sahte damat su koy verir. Zehra da o esnada aynı yerde Ziya Hoca olarak bildiği Kertenkeleyi görür ve dedesine evleneceği kişinin Ziya Hoca olduğunu söylemek zorunda kalır.

Kertenkele sahte söz töreninde Ünsal’la bacanak olduğunu öğrenir

kertenkele-sözleniyor

Dedesine Ziya Hocayla evleneceğinin yalanını söyleyen Zehra, Ziya Hocayı en sonda sahte evliliğe ikna eder. Aslında Kertenkele yurtdışına kaçacaktır ama onu yurtdışına kaçıracak adam yakalanınca burada bir süre daha kalacağını bildiği için sahte evlilik oyununu kabul etmiştir. Ama sahte söz törenlerinde kendisini yakalamakla kafayı bozmuş olan komiser Ünsal’la bacanak olduğunu öğrenir. Kaçmaya karar verir fakat Zehra’yı bırakamaz.

Kertenkele Fara Faruk maskesiyle yeniden kahramanlıklara soyunur

kertenkele-kara-faruk-maskesiyle

Kenan Zehra’nın annesinin tablosunu müzayedede Ekrem beye kaptırır. Sonra çalar. Bunu duyan Kertenkele, tabloyu geri almaya gider tabi ki gizlice. Çünkü tanınmaması gerekiyor. Bu yüzden maske takar. Ve bu maske ile kendine yeni bir kimlik daha uydurur. Kara Faruk; Tabi Kara Faruk maskesiyle Zehra’yı da kurtaracaktır. Hem de defalarca.

Kertenkele yıllar sonra kardeşini bulur

kertenkele-kardeşini-buldu

Babasını ve annesini küçük yaşta kaybeden Kertenkele, kardeşi ile yetimhanede büyür. Ama kız kardeşi bir aile tarafından küçük yaşta evlat edinilir. Kertenkele o günden sonra kardeşini göremez. Yetimhaneden kaçar ama bir türlü kardeşinin izini bulamaz. Ama en sonunda polis kayıtlarını ele geçiren Kertenkele yıllardan beri aradığı kardeşinin mahalledeki çocuk doktoru Betül’ün olduğunu öğrenir. Ancak kardeşine abisi olduğunu söyleyemez.

Ve gerçek imam çıka gelir

kertenkele-azmi-hoca

Kertenkele sahte de olsa mahallenin camisinde imamlık yapmaktadır. Ancak mahallenin camisine en sonunda bir imam atanmıştır. Kertenkele gerçek imamı karşısında görünce şok olur. Kaçamaz da çünkü artık kardeşini bulmuştur tekrar onu terk edemez. Kertenkele imamı oyalamayı dener ve her defasında bir yolunu bulur. Gerçek imam meczup damgası yer.

Zehra ile Ziya Hoca sahte nikah yaparlar

kertenkele-nikah

Bu aşamaya gelene kadar birçok badireler atlatmışlardır. Bir yandan Ünsal bir yandan sahte evlilik yapacaklarını bilen yengeleri Tülin.

Tülin sahte evliliği ortaya çıkarır

kertenkele-sahte-baba

Tülin Ziya Hoca ile Zehra’nın evlenmesini hiç istememekteydi. Sahte evlilik yaptıklarını da öğrenince bu sahte evliliği kanıtlamak için Zehra’nın odasına kamera yerleştirir. Kamera kayıtlarını da tüm ev ahalisine izletir. Zehra da o panikle hamile olduğu yalanını söyler.

Zehra Kertenkele’nin Kara Faruk maskesini bulur

kertenkele-kara-faruk-maskesi

Bulur bulmasına da hala inanmaz. Ziya Hoca ısrar eder ama yine de inanmaz ve sahte evliliği bitirmeye karar verir. Kertenkele da geri vites yapmaz zorunda kalır.

Kertenkele kardeşine abisi olduğunu söyler

kertenkele-kardesine-kavustu

Deli Kenan, Betül’ün Kertenkele’nin kardeşi olduğunu öğrenir. Bu haberi de Kenan bizzat kendisi Ziya Hoca’ya söyler. Tabi Kertenkele Betül’ü küçükken gittikleri çay bahçesine götürür ve orda abisi olduğu gerçeğini söyler.

Zehra Ziya Hoca’nın Kertenkele olduğunu öğrenir

zehra-ziya-hocanin-kertenkele-oldugunu-ogreniyor

Azmi Hoca’ya diyanetten gelen postayı gören Zehra, Ziya Hocadan kuşkulanır ve Ziya Hoca’yı takip eder. Ziya Hoca da arkadaşı Şevket’in kumar borcuna kefaret olarak müze soymak zorundadır. Müzeyi soymaya giden Ziya Hoca kendisini takip eden Zehra’ya yakalanır. Zehra Ziya Hoca’nın Kertenkele olduğunu öğrenir.

Zehra Kertenkele’yi Ünsal’dan kurtarır

unsal-kertenkeleyi-barda-kistiriyor

Zehra Kertenkele’den kendisini dışarı çıkarmasını ister. Kertenkele gittikleri barda kavga edince de Ünsal Kertenkeleyi enseler ama Ünsal Zehra’yı görmez. Zehra da dedesinin sahte evliliği öğrenmemesi için mekanı dumana doğarak Kertenkele’yi kaçırır.

Deli Kenan Kertenkele’yi hatırlar

kenan-kertenkeleyi-hatirlar

Kenan başını sıyıran kurşun nedeniyle vurulduğu anı net hatırlamaz. Hep bir eksiklikle olay anını hatırlar. Bu yüzdende hayatını kurtaran Kertenkele’nin kendisini vurduğunu sanır. Ama en sonunda Kenan gerçeği hatırlar.

Zehra Kara Faruk’un Kertenkele olduğunu öğrenir

zehra-kertenkelenin-kara-faruk-oldugunu-ogrenir

Ziya Hoca’nın Kertenkele olduğunu öğrenen Zehra aynı zamanda Kertenkele’nin Kara Faruk olduğunu da öğrenir. Ancak gidip yüzleşmeye cesaret edemez.

Kara Faruk dur gitme

kara-faruk-gitme

Şevket’in kumar borcunu ödemek için Sokrat’ın pis işini yapan Kertenkele bir türlü Sokrat’tan kurtulamaz. Sokrat Kertenkele’yi hep kullanmak ister. Tabi bunun için de Ünsal’ı Kertenkeleye ayak bağı olmaması için öldürmeye karar verir. Adamları Ünsal’ı kaçıracağı esnada eşini tartakladıkları için eşi bebeğini düşürür. Ve Ünsal bundan Sokrat’la ortak olduklarını düşündüğü Kertenkele’yi suçlar. Bu yüzden Kertenkele gitmeye karar verir. Zehra ise onu durdurmak için Kara Faruk olduğunu bildiğini söylemek zorunda kalır.

Kertenkele en sonunda Zehra’ya aşkını ilan eder

kertenkele-askini-ilan-ediyor

Daha sonrasında Zehra da aşkını itiraf eder

zehra-kertenkeleye-askini-itiraf-ediyor

Sokrat Kertenkele’nin peşini bırakmaz. Ünsal Sokrat’ın yeğeni Ejder’i öldürmüştür. Sokrat’ta Kertenkele’yi Ünsal’ı öldürmesine mani olduğu için Ejder’in ölümünden sorumlu tutmaktadır. Kertenkele kesinlikle gitmesi gerektiğini düşünür. Çünkü Sokrat yakınlarını da öldürebilir. Zehra ise Kertenkelenin gitmemesi için onu sevdiğini itiraf eder.

Kertenkele tekrar hapse düşer

kertenkele-hapiste

Sokrat Kertenkele’den intikam almak için onu önce ihbar edip hapse attırır. Sonra da Zehra ile kardeşi Betül’ü kaçırıp Kertenkele’ye onları kurtarması için 24 saat verir.

Bütün sırlar ortaya çıkar Ziya Hoca deşifre olur

konak-kertenkeleyi-ogrenir

Hapse düşen Kertenkele ile görüşmek ister. Ve Ünsal Kertenkele’nin Zehra ile ilişkisi olduğunu öğrenir daha sonra da Ziya Hoca’nın Kertenkele olduğunu; Tabi bildikleri ne konaktakilerle paylaşır. Böylelikle herkes her şeyden haberdardır.

Kertenkele 1. Sezon Finali – Her şey havaya uçar

kertenkele-bomba-sezon-finali

Sokrat Kertenkele’yi oyalayıp zamanını tükettikten sonra son kez arar ve Zehra ile kardeşi Betül arasında bir seçim yapması gerektiğini söyler. Sokrat Zehra ile Betül’e zaman ayarlı bomba bağlamıştır. Kertenkeleye iki adres verir ve ikisini de kurtarmak için süre yoktur. Kertenkele sezon finalinde son sahneleri izlediğimizde tek edilmiş bir eve gelir. Sezon finali arkasında çok soru işareti bıraktı. Kertenkele kardeşini mi seçti yoksa Zehra’yı mı ? Bilmiyoruz. Bu da yetmezmiş gibi Kertenkele’nin geldiği ev havaya uçtu ve son ! Kertenkele büyük ihtimal ölmedi ama  yeni sezona çok soru işareti devretti.

Kertenkele 34. Bölüm Sezon Finali İzle

Kertenkele sezon finali yaptı ancak yeni sezona çok soru işareti taşıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir