Kırım Tatar Cumhuriyeti kurulacak mı ? | Yazan Gençlik

Kırım Tatar Cumhuriyeti kurulacak mı ?

Ankara’da 12 farklı ülkeden 180 Kırım Tatar sivil toplum kuruluşu ve bazı siyasilerin katılımıyla İkinci Dünya Kırım Tatar Kongresi başladı.

Kırım Tatarları lideri Mustafa Cemil Kırımoğlu, Rusya’nın uluslararası hukuku çiğnediğini kongrenin açılışında yaptığı konuşmasında Kırım halkının Sovyetler’in ardından birtakım haklarını elde etmeye başlamışken yeniden işgal altında kaldığını ve Rusya’nın uluslararası hukuka aykırı olarak  topraklarını ilhak ettiğini sözşeriyle ortaya koydu.

Kırımoğlu, ” Maalesef günümüzde yaşananlar da bunun devamı niteliğindedir. ” sözleriyle Rusya’nın Gürcistan’a karşı tutumundan gerekli derslerin çıkarılmadığını ifade etti.

Kırımoğlu Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal etmeden önce, Ukrayna’yı Rus tehdidine karşı uyardıklarını hatırlattı.

” Kırım’da hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak. Kırım Özerk Tatar Cumhuriyeti kurulacak. Her insan milletine, dinine bakılmaksızın saygı görecek, eşit insanlar olacak. Bu noktada diasporamızın desteğini bekliyoruz. Allah’ın yardımıyla biz bunu başaracağız “

Sözleri ile Mustafa Cemil Kırımoğlu, Kırım halkını Ukrayna siyasi hayatında aktif olarak yer almaya çağırdı. Ve sözlerine şöyle devam etti:

” Kırım Tatarlarının da miting yapmasına toplanmasına Rusya tarafından izin veriliyor. Ancak tek bir şartla, işgalcilerin propagandasını yaparsanız. maalesef’ bekleyin bu işgal çok sürmeyecek’ desek de insanlar ülkelerini terk ediyorlar. Kırımlılara uygulanan bu zulmün birinci amacı, onları yurtlarından uzaklaşmaya mecbur bırakmaktır. “

Kırımoğlu, Rusya’nın iş adamlarının ticaretine zarar vermesi, insanları kaçırma ve öldürmesi, insanları vatanlarına terk etmeye yönelik yöntemler benimsemesini kınadı.

Kırımoğlu, sözlerini ” Türkiye’ye bize verdikleri destek ve misafirperverlikleri için samimiyetle en içten teşekkürlerimi sunarım. ” diyerek noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir