Kredi Notu Öğrenme Neden Bu kadar Önemli? | Yazan Gençlik

Kredi Notu Öğrenme Neden Bu kadar Önemli ?

Hepimiz artık bir banka hesabı veya kredi kartı kullanıyoruz. Bazılarımız vadeli hesaplar, altın hesapları, krediler gibi bir çok banka ürününü  kullanmakta. Peki, kredi notu öğrenme neden bu kadar önemli bizim için?

kredi-notu

Kredi notu nedir kısaca değinelim

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan sistem ile hem bireylerin hem de tüzel kişilerin bankalar ile olan ilişkilerini farklı algoritmalar ile hesaplayarak bir puan vermesi ile ortaya çıkan puandır. Kredi notu puanı en yüksek 1900 olmaktadır.

Kredi notu öğrenme işlemi nasıl yapılmakta?

Kendi kredi notunuzu öğrenmek için iki seçenek kullanabilirsiniz. Birincisi Findeks sistemine üye olduğunuzda belirli bir ücret ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İlk üye olanlara ilk kredi notu ücretsiz olarak verilmekte. Diğer bir yol ise bankaların internet bankacılığını kullanarak yine belirli bir ücret ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notu neye göre hesaplanıyor?

Aslında hesaplama unsurları çoktur. Ana unsurlar ise kişinin veya kurumun kullandığı kredi limitleri, ödeme düzeni, ne sıklıkla kredi kullandığı, sahip olduğu taşınmaz değerleri kredi notu hesaplama işleminde en çok etki yapan unsurlardır.

Kredi notumu neden öğrenmeliyim?

Kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı başvurusu yaptığınızda kredi notunuz incelenir ve ona göre onay verilir. Eğer sizler onaylanmayan başvurularınıza rağmen başka bankalar başvuru yaparsanız kredi notunuz belirli oranlarda düşecektir. Bu riski almamak için kredi notunuzu önceden öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda sahip olacağınız rapor ile eğer kabul olmuyorsa başvurularınızın neden kabul olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir