Kredi Notunu En Çok Etkileyen Faktörler | Yazan Gençlik

Kredi Notunu En Çok Etkileyen Faktörler

Kredi notu, bireylerin ve tüzel kişilerin bankalar ile olan kredili ürünlerin ödemelerinde göstermiş oldukça davranışlar göre şekillenen bir not sistemidir. Kredi notunu etkileyen faktörler ise kişinin kredi notunun hızlı bir şekilde değişmesine neden olan unsurlardır. Bu unsurlara dikkat ettiğinizde kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

kredi-notu-i

Ödeme performansı

Kredi notunu etkileyen en önemli faktör ödeme performansıdır. Bankalardan kullandığınız kredili ürünlerin belirli bir ödeme vadesi bulunmaktadır. Bu vadelere ne kadar çok sadık kalırsanız kredi notunuz o kadar yüksek olacaktır. Vadeleri geçirdiğinizde veya ödenmesi gerekenden daha düşük tutarlar ödediğinizde ise kredi notunuz düşecektir. Bu nedenle kredi notu puanını her zaman yüksek tutmak için ödeme periyotlarına özen göstermelisiniz.

Gelir borç oranı

Herkesin belirli bir geliri vardır. Bu gelire karşılık edindiğiniz borç miktarları da kredi notunuzu etkilemektedir. Örnek olarak 3000TL geliri olan kişi eğer aylık ödemesi 1500TL’den yüksek bir şekilde borçlanıyorsa bu durumda kredi notu düşüş gösterir.

Bankalardaki varlık durumu

Bankaların vadeli, vadesiz, altın, döviz gibi hesaplarında paranızın bulunup bulunmaması da kredi notunu etkileyen faktörler arasındadır. Bu hesaplarda belirli miktarlarda paranın bulunması sizi daha güvenilir kılar.

Kişinin sigortası

Çalışanların sigortalı olup olmaması da çok önemlidir. Bir kişi sigortalı olarak çalışıyorsa sigortasız çalışandan daha güvenilir olarak görüleceği için kredi notu daha yüksek olabilir.

Yaş faktörü

Kredi notu aynı zamanda yaş faktörüne de bakmaktadır. Yaşınız çok genç veya çok yüksekse kredi notu sizin kredi almanızı engelleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir