Kredi Sicil Affı 2017'de Gelecek Mi? | Yazan Gençlik

Kredi Sicil Affı 2017’de Gelecek Mi?

Kişiler bankaların kredili ürünlerinden yararlandığında ödemelerini düzenli olarak yapmakla yükümlüdür. Bazı olumsuz durumlar sonucunda bireyler borçlarını düzenli ödeyemez ve kara listeye düşme durumunda kalabilir. Kara listeye düşen kişiler ise kredi affı ne zaman çıkacağı konusunu merak ederler. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından yapılan açılamada ise kredi sicil affı adına çok önemli açıklamalar yapıldı.

kredi-kartlari

Tüfenkci hem bireylerin hem de esnafın kara liste nedeni ile zor durumlar yaşadığından doğayı yeni bir affa çok ihtiyaç olduğunu belirtti. Aynı zamanda affın gerçekten bir sicil affı olması ve kişilerin geçmiş notlarına beyaz bir sayfa çekilmesi gerektiğini vurguladı. Yaptığı açılamada kendisinin bu konuda her türlü desteği vereceğini ve aynı zamanda Başbakan Yıldırım’ın da bu konuda çalışmaların yapılmasını talep ettiğini belirtti.

Kara liste affı uzun süredir yapılmaması ile günümüzde ciddi oranda kara listede olan kişi bulunmaktadır. Özellikle esnaf bu listeye girdikten sonra borcunu tamamen kapatsa da listeden hemen çıkamamaktadır. 5 yıl hiç bir kredi ürününden faydalanamadığı gibi 5 yıl sonra da önceden kara listeye girdiği görülebilmektedir. Bakan’ın yaptığı açıklamalar ile sicil affı gelirse kişilerin kara listeden ismi tamamen silinecek ve borcunu ödeyen kişiler hiç kara listeye girmemiş gibi tekrardan bankaların kredili ürünlerinden yararlanabilecekler. Yapılan bu açıklama sonrasında kararın kısa süre içerisinde netleşmesi ve insanların bu konuda rahatlaması beklenmekte.

Kaynak: http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ekonomisi/haber/2232446-bakan-acikladi-binlerce-kisiye-af-geliyor?wr=1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir