Küba'da ilk Mescit Açılacak | Yazan Gençlik

Küba’da ilk Mescit Açılacak

Türkiye Diyanet Vakfı, hali hazırda Küba’da bir cami yapılması için harekete geçmişti. Caminin yeri tahsis edildi, projelendirme ve teknik hazırlıklar başladı. Ancak caminin tam olarak ne zaman biteceği bilinmiyor. Bu yüzden Küba’da TDV’nin yapacağı caminin yapılıp açılmasına kadar Küba’nın başkenti Havana’ya güzel bir mekânda mescit açılması kararlaştırıldı.

Bunun üzerine Ramazan Bayramı’na 1 hafta kala hatta bir haftadan daha az bir süre kala başkent Havana’da tarihi bir mekâna mescit inşa edildi. Mescidin yapıldığı arazinin büyüklüğü 200 metrekare olarak bildirildi.

TDV (Türkiye Diyanet Vakfı) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Küba’daki Müslümanlar  artık ibadetlerini açılan mescitte yerine getirebiliyorlar dedi. Teravih namazları ve Cuma namazlarını açılan mescitte kılabiliyorlar.

TDV’nın Küba’da yapacağı caminin açılışına kadar hizmet verecek olan mescit Küba’da bir ilk. Daha önce Küba’da Müslümanların ibadet edebileceği bir mekan bulunmuyordu. Sadece ülkeyi ziyaret eden diplomatların ibadet edebilecekleri eski bir müze içerisinde küçük bir mescit bulunuyordu.

Zaten Küba’da bütün dinler için ibadet mekanlarına gidip ibadet etmek yasaktı. Bu yasağın kalkması yeni bir olay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir