Kuşlar - Memeliler - Sürüngenler | Yazan Gençlik

Kuşlar – Memeliler – Sürüngenler

KUŞLAR

Yırtıcı kuşların pençeleri, avlarını yakalamalarına ve parçalamalarına uygun silahlardır. Kartal kuvvetli bir kuştur. Kuşlar arka eklemlerinin uçma organlarına dönüşmüş  şekli olan kanatları sayesinde uçarlar. Bazı kuşların kanatları çok büyüktür

İkisi önde , ikisi arkada olan 4 parmağı sayesinde kuşlar, ağaç dallarına sağlam bir biçimde tutunabilmektedir.

MEMELİLER

Memeliler arasında fil son derece iri bir hayvandır. Muazzam ayakları büyük bir sütun görünüşündedir. Parmak kemiklerinin üzeri, yumuşak ve esnek bir doku tabakası ile örtülüdür. Bu doku sayesinde hayvan sessiz bir şekilde yürüyebilir. Beş tane parmağı olan fillere de rastlanır.

SÜRÜNGENLER

Bukalemun da, ağaç üzerinde aşayan hayvanlardandır. İnce ve çevik eklemleri sayesinde, avını kolayca yakalayabilir. Bu garip hayvanın parmakları, burada oldukça özel bir şekilde görülmemektedir. Bukalemunlar, parmaklarına göre iki gruba ayrılabilirler. Parmakların bir grupta iki öğeden oluşmasına karşılık  diğer grupta üç öğe mevcuttur. Her iki grupta da parmaklar, tırnağa kadar deri ile kaplıdır. Bukalemunlar, bu parmakları sayesinde ağaç dallarına sıkı sıkı tutunabilriler.

4 yorum yapılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir